آکاایران: نحوه مراقبت از موهای چرب در فصل گرما

نگهداری از موهای چرب در فصل گرما و تابستان نیازمند دقت به نکات خاصی هست که ما به شما در این مقاله خواهیم گفت. در فصل تابستان بدن ها معمولا اکثر عرق میکند و موها نیز زودتر چرب میشوند و این مساله ناراحتی زیادی برای بعضی افراد ایجاد میکند، به خصوص برای خانم ها.

نور مستقیم خورشید یکی از عوامل آسیب رسان به پوست و مو هست. کدر شدن مو با وجود استحمام هرروز، یکی از مهم ترین عوارض فصل گرماست. از طرفی، مو های درخشان نقش مهمی در جوان نشان دادن چهره دارند. به همین علت می توان گفت اشعه مستقیم خورشید یکی از مهم ترین عوامل آسیب رسان به مو هست

آکاایران: نگهداری از موهای چرب در فصل گرما با این توصیه ها مهم و کلیدی

که اضافه بر خشکی، سبب سفید شدن زودرس مو نیز می شود. به هر حال پیشنهاد می شود در فصل گرما موها با کلاه یا روسری پوشش داده شود. بهره گیری از کلاه های لبه دار برای اینکار بهتر هست و پیش گیری از برخورد آفتاب با پیشانی و رستنگاه مو پیشنهاد میشود.

بهره گیری از چه وسایلی برای مو به خصوص در این فصل زیان آور است؟

حرارت مستقیم سشوار و بهره گیری از دستگاه های صاف کننده یا فرکننده مو، یکی از مهمترین دلایل آسیب به مو، به ویژه در فصل گرماست که علاه بر آسیب پذیری آن، سبب خشکی و ایجاد موخوره میشود. بهتر هست به موها استراحت دهید تا شکل طبیعی خود را دارا باشند. مو های بی آرایش زیباترند.

در صورت عدم تمایل به بهره گیری از کلاه، بهره گیری از کرم ضدآفتاب فاقد چربی در ناحیه پیشانی، اطراف گوش و گردن ضروری هست. مراقب باشید که کرم با ریشه مو تماس نداشته باشد.

آیا شستن مو در فصل تابستان آن هم به صورت هرروز خوب هست؟

شستن هرروز موها یکی از مهم ترین دلایل خشکی و ریزش مو هست. اگر عادت به استحمام هرروز دارید، سعی کنید موها را هر روز شامپو نزنید.گذشته از استحمام یا هنگام خواب موها را با روغن نارگیل طبیعی یا بادام تلخ ماساژ دهید. در طول فصل تابستان، خیلی از افراد پوستشان بیش از اندازه چرب میشود.

این مشکل وقتی اکثر می شود که این افراد در طول روز با صابون و پاک کننده های نامرغوب چند بار صورتشان را می شویند تا چربی پوستشان را از بین ببرند، اما اینکار باعث ساخت اکثر چربی توسط پوست میشود.

حتما بخوانید :  رابطه ‎جنسی زن و شوهر در حضور فرزندان + رابطه جنسی و کودکان

بعضی ها از پوست و موی چرب خود، به خصوص در تابستان که اکثر شستشو دارند، گله می کنند. این مشکل چگونه ایجاد می شود؟

پوست سر چرب معمولا طی چند ساعت پس از استحمام حالتی براق پیدا میکند. در این مواقع موها به هم چسبیده و هنگام لمس روغنی میباشند. فولیکول های موجود در بافت پوست سر و منافذ پوست که تحت عنوان غدد سباسه شناخته می شوند، ماده ای روغنی به نام سبوم را ساخت میکنند.

سبوم، پوست و موی سر را مرطوب میکند و جلوی خشک شدن آن را میگیرد، اما گاهی بنا به شرایطی، ساخت بیش از حد این ماده در غدد سباسه، منجر به چرب شدن موها میشود.یکی دیگر از عوامل چرب شدن موها؛ دست ها، شانه و برس آلوده میباشند که تماس انها با سر، موجب چربی اکثر پوست و مو خواهد شد.

مو های چرب پس از استحمام و شستشو تا چند ساعت اوضاع عادی دارند ولی مدتی پس از آن موها به هم می چسبند و در نگاه برق میزنند. گرچه پس از گذشت مدتی با تجمع رسوبات چرب روی موها حالت مات و کدر پیدا می کنند. بعضی داروها مانند سایمتیدین و متیل دو پا ممکن هست حالتی شبیه به چربی پوست سر همراه با شوره و خارش ایجاد کنند.

نگهداری از موهای چرب در فصل گرما با این توصیه ها مهم و کلیدی نگهداری از موهای چرب در فصل گرما با این توصیه ها مهم و کلیدی

در بعضی موارد چربی چندان پوست سر می تواند همراه با اختلالات غدد داخلی مانند فعالیت چندان غدد فوق کلیوی یا مشکلات تخمدان باشد.برس کشیدن بیش از حد موها نیز میتواند منجر به چرب شدن زود به زود موها شود چراکه با تحریک چندان پوست سر، سطوح سبوم را افزایش می دهد و باز هم موجب چرب شدن موها می شود. بنابراین در برس کشیدن موها زیاده روی نکنید و هر چند وقت یک بار حتما برس و شانه های خود را با آب گرم و شامپو بشویید.

آیا چربی موی سر باعث ریزش موها می شود؟

نه، چربی مو ربطی به ریزش مو ندارد و این که افراد فکر میکنند موی چرب اساس ساز ریزش مو هست، درست نیست. به جز بهره گیری از شامپوهای مخصوص موی چرب و شستشو، راه دیگری برای درمان موی چرب نیست. گرچه در تعداد زیادی از افراد با گذشت زمان مشکل خود به خود برطرف میشود

اما افراد دارای مو های چرب باید دفعات شستشوی سر را با بهره گیری از شامپوهای مخصوص مو های چرب افزایش دهند.در موارد شدید بهره گیری از شامپوهای درمانی مانند سلنیوم سولفاید یا کتوکونازول و… طبق نظر دکتر ضروری به نظر می رسد.

آیا بهره گیری هر روز از شامپو به دنبال استحمام هرروز برای مو زیان آور هست؟

در صورت بهره گیری از شامپوهای مناسب که منجر به خشکی و آسیب مو نشود، اشکالی ندارد. برای نگه داری از موی چرب بهتر هست ازشامپوهای مخصوص موی چرب بهره گیری شود و برای افزایش تاثیر پاک کنندگی شامپو باید به مدت ۱ تا ۳ دقیقه کف ماندگار ایجاد و سپس موها را با آب ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتی گراد آبکشی کرد.

حتما بخوانید :  آرایش چشم با ایده نوین و زیبای نخل سبز + آموزش تصویری

برترین شیوه استحمام در فصل گرم

باید زمان دوش گرفتن را محدود کنید. دوش گرفتن با آب داغ و حمام طولانی، موجب کم شدن و از بین رفتن چربی از پوست شما میشود. زمان دوش گرفتن یا حمام کردن را کوتاه کنید و به جای بهره گیری از آب خیلی داغ از آب ولرم بهره گیری کنید. از صابون های قوی با قدرت پاک کنندگی بالا بهره گیری نکنید.

صابون ها و پاک کننده های قوی چربی پوست شما را از بین می برند. بنابراین از شامپو بدن، صابون و حتی مایع دستشویی های ملایم بهره گیری کنید. برای محافظت کردن از پوست و حفظ رطوبت آن در زمان اصلاح از لوسیون یا ژل مخصوص اصلاح بهره گیری کنید. خودتراش تیز و تمیز نیز آسیب کمتری به پوست شما میرساند.

همین طور برای محافظت از پوست صورتتان باید تیغ اصلاح را در جهت رشد موهایتان حرکت دهید، نه در خلاف جهت آن. بعد از حمام کردن، پوستتان را به طور کامل خشک نکنید و اجازه دهید کمی رطوبت روی سطح پوست باقی بماند و کرم مرطوب کننده بزنید. مرطوب کننده ها تاثیر خیلی زیادی روی سلامت پوست دارند

اما بهتر هست برای بهره گیری هرروز، مرطوب کننده ای که دارای SPF باشد، گزینه کنید. موهایتان را با سشوار و حرارت دهنده برقی خشک نکنید و اجازه دهید خودشان به آرامی و طبیعی خشک شوند.

.

منبع : shahrematlab.com