آکاایران: بهترین راه درمان جوش و جلوگیری از بروز آکنه چیست؟

آکاایران: مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ نشان داد که تقریباً نیمی از زنان در سن ۲۱ تا ۳۰ سالگی، یک چهارم زنان در سنین ۳۱ تا ۴۰ سال و ۱۲ درصد زنان در سنین ۴۱ تا ۵۰ سال از آکنه رتج می برند. به همین دلیل و به خاطر شیوع این مشکل پوستی در طیف گسترده ای از زنان، باید بهترین راه درمان جوش را دانست تا بتوان با آن مقابله کرد.

"بهترین توصیه های پزشکی برای درمان جوش صورت" را اینجا بخوانید.

مصرف کمتر کربوهیدرات های فرآوری شده: مصرف زیاد شکلات یا سایر کربوهیدرات ها به نظر نمی رسد که باعث ایجاد آکنه شود؛ اما داشتن رژیم غذایی متعادل و پرهیز از مصرف بیش از حد کربوهیدرات های فرآوری شده می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

در توضیح باید گفت که افزایش سطح انسولین ناشی از مصرف زیاد کربوهیدرات ها باعث آزاد شدن هورمون هایی می شود که فولیکول های مو را تحریک می کنند و تولید چربی را در پوست افزایش می دهند.

مصرف کمتر لبنیات: مطالعه ای در سال ۲۰۰۶ در دانشگاه هاروارد نشان داد دخترانی که دو یا چند لیوان شیر در روز می نوشند، ۲۰ درصد بیشتر از دخترانی که در هفته کمتر از یک لیتر شیر می نوشند، در معرض ابتلا به آکنه قرار دارند.

یکی از فرضیه های رایج در توضیح این مسئله این است که هورمون های موجود در محصولات لبنی نقش مهمی در بروز آکنه دارند.

روغن درخت چای و کنترل آکنه: روغن درخت چای سابقه ای طولانی در زمینه مبارزه با آکنه خفیف تا متوسط دارد. این روغن که از برگ های یک درخت بومی استرالیا به دست می آید، خواص ضدعفونی کننده دارد که باعث کاهش آلودگی و از بین رفتن باکتری های روی پوست می شود که عامل ایجاد التهاب در سلول های پوستی هستند.

روغن چای در طیف وسیعی از محصولات پوستی مانند صابون، تونر یا محلول های پاک کننده استفاده می شود. استفاده موضعی از روغن خالص آن نیز برای مبارزه با آکنه مفید است.

کنترل استرس: استرس، خود به تنهایی عامل ایجاد مشکلات پوستی نیست؛ ولی می تواند هر گونه بیماری پوستی موجود را بدتر کند. بنابراین، مدیریت استرس از طریق ورزش کردن، یوگا یا هر روشی که به آرامش اعصاب کمک کند، می تواند برای پوست نیز مفید باشد.

داروهای ضد میکروبی موضعی و رتینوئید: برای آکنه خفیف تا متوسط، متخصصان پوست اغلب پاک کننده ای حاوی بنزوئیل پراکسید را همراه با پماد یک ضد میکروب موضعی مانند کلیندامایسین یا اریترومایسین تجویز می کنند. در موارد شدیدتر ممکن است رتینوئیدها نیز توصیه شوند.

قرص های ضدبارداری: مصرف قرص های ضدبارداری می تواند به تنظیم دوره عادت ماهانه کمک و در نتیجه، ترشح غدد چربی را کنترل کند.

اسید سالیسیلیک: یکی از محبوب ترین داروهای فاقد نسخه، اسید سالیسیلیک است که به صورت ژل، دستمال مرطوب، کرم و اسپری تولید می شود. این ماده، تورم، قرمزی و منافذ باز پوست را از بین می برد. برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد پوست، برای شروع باید از فرمول هایی حاوی ۲ درصد اسید سالیسیلیک استفاده کرد.

مصرف کمتر نمک: بعضی از پزشکان معتقدند که سدیم مضراتی برای پوست دارد و مواد موجود در نمک طعام و برخی از غذاهای دریایی ممکن است باعث بروز آکنه شود. بنابراین، با انتخاب خوراکی های کم سدیم، مصرف کلی نمک خود را به کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز برسان و از مصرف غذاهای پرنمک خودداری کن.

.

منبع : yasaman.com