آکاایران: زیبایی پوست با مصرف گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از خوراکی های طبیعی و مفید برای بهبود سلامت معده، کاهش فشارخون، محافظت در برابر سرطان و … است.

سطح بالای لیکوپن و آنتی اکسیدان های موجود در گوجه فرنگی دارای مزایای شگفت انگیزی برای زیبایی پوست است. لیکوپن از پوست صورت در برابر اشعه ی ماورا بنفش خورشید محافظت کرده و پیری چوست را به تاخیر می اندازد.

ویتامین A,C موجود در گوجه فرنگی خاصیت خنک کننده و قابض را برای پوست به همراه دارد.

درمان آکنه

گوجه فرنگی حاوی اسیدسالیسیلیک است که برای درمان آکنه بسیار موثر است. این ماده به خشک کردن آکنه کمک می کند.

خاصیت قابض گوجه فرنگی نیز به کاهش چربی پوست و در نتیجه کاهش جوش و آکنه کمک بسیاری می کند. علاوه بر این گوجه فرنگی دارای خاصیت روشن کنندگی پوست نیز هست و باعث محو شدن جای جوش می شود.

برای بهره مندی از خواص آن کافی است یک عدد گوجه فرنگی رسیده را له کنید و به مدت 20 تا 30 دقیقه روی پوست خود قرار دهید و سپس با آب گرم بشویید.

روش دیگر، مخلوط کردن مقدار مساوی از آب خیار و آب گوجه فرنگی است. این ترکیب را با استفاده از پنبه روی پوست خود قرار دهید وبعد از خشک شدن، آن را با آب ولرم شست وشو دهید. این روش برای محو شدن جای جوش نیز موثر است.

کاهش منافذ باز پوست

باز بودن منافذ پوست، مهم ترین دلیل در ایجاد لکه های پوستی است. گوجه فرنگی دارای خاصیت قابض و سفت کننده پوست است و از این طریق به کاهش منافذ باز پوست کمک خواهد کرد.

برای این منظور، 1قاشق آب گوجه فرنگی را درون یک کاسه بریزید و با چند قطره آب لیمو ترکیب کنید. صورت خود را تمیز کرده و با استفاده از یک توپ پنبه ای ترکیب فوق را روی پوست صورت قرار دهید

و بعد از گذشت 15 دقیقه، با آب سرد شست وشو دهید و با یک حوله نرم و تمیز پوست را خشک نمایید.این روش را می توانید دو بار در هفته استفاده کنید.

روشن کردن پوست

گوجه فرنگی، به عنوان یک روشن کننده طبیعی عمل می کند و باعث سفید شدن پوست می شود. ویتامین C موجود در گوجه فرنگی به تولید کلاژن در پوست کمک کرده و از سلول های پوستی در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند و باعث می شود پوستی درخشان و دلپذیر داشته باشید.

برای تهیه ی ماسک روشن کننده پوست، به 3 قاشق آب گوجه فرنگی، 1 قاشق آب لیمو و 2 قاشق خامه نیاز داریم. همه ی موارد را باهم ترکیب کرده و روی پوست صورت و گردن قرار دهید و بعد از گذشت 15 دقیقه با آب سرد بشویید. از این ماسک می توانید دو بار در هفته استفاده کنید.

از بین بردن سلول های مرده پوست

تجمع سلول های مرده بر روی پوست، درخشش پوست را کاهش می دهند. گوجه فرنگی به راحتی می تواند سلول های مرده ی پوست را از بین ببرد و پوست صورت را درخشنده و روشن کند. ویتامین های A,C, K موجودر در گوجه فرنگی نیز باعث تغذیه پوست می شوند.

روی دو قطعه گوجه فرنگی را کمی شکر بپاشید و با حرکت دایره ای روی پوست خود ماساژ دهید. با این روش به سادگی سلول های مرده از روی پوست از بین می روند.

.

منبع : mihantaz.com