آکاایران:     چه عواملی موجب ترک پا میشوند؟

میهن تاز:ترک خوردن پاشنه پاها نشانه اینه که به اندازه کافی به آن ها توجه نمی شود. این ترکها خطوط بریده منظمی هستند که معمولاً روی لایه سطحی پوست ایجاد می شوند،ولی بعضی وقتها عمیق تر شده و به لایه میانی پوست نیز سرایت می کنند و فرد دچار درد در ناحیه های ترک خورده می شود.

با افزایش فشار روی پا، پوست پا کم کم پهن تر می شود. اگر پوست کناره های پا خشک باشد، ترک می خورد .

ترک پا، می تواند نشان دهنده کمبود روی و اسیدچرب امگا۳ باشد. این ترک ها ممکن است در سایر نواحی پوست بدن نیز ظاهر شوند، اما شایع ترین بخش ها، کناره های پاشنه پا و زیر انگشت شست پا هستند. خشکی پوست علت اصلی ترک پاشنه پا و علت عمده دیگر آن کلفت شدن و پینه پوست اطراف پاشنه پاست.

معمولا مشکلات مربوط به پاها، ترک پاشنه پا، میخچه و سایر بیماری ها نادیده گرفته می شوند؛ در حالی که به راحتی می توان آنها را درمان کرد.

ترک پا معمولاً عارضه ای فاقد درد است؛ مگر آنکه این ترک ها عمیق تر شوند و به بخش میانی پوست سرایت کنند که این حالت علاوه بر دردناک بودن، دچار خونریزی نیز می شوند.

در چنین مواقعی خطری که فرد را تهدید می کند، عفونت نواحی ترک خورده است. افراد مبتلا به دیابت و همچنین ضعف سیستم دفاعی بدن در اثر کهولت سن و بیماری، منجر به ترک های شدید پا می شوند.

علائم
ترک ها ی پا عموما با نشانه های زیر بروز می کنند:
سرخ شدن و پوسته پوسته شدن: معمولا نخستین علامت پاشنه ترک خورده و خشک، سرخ شدن و پوسته پوسته شدن آن است که غالباً نادیده گرفته می شود تا اینکه بدتر شود. پوست های خشک بیشتر مستعد عفونت هستند و درمان سریع آنها لازم است.

پوسته پوسته شدن و ترک خوردن: این علامت معمولاً در پی علامت قبلی ظاهر می شود. پوست انداختن پاشنه پا و ترک خوردن آن را باید به سرعت درمان کرد.

بهترین روش برای برداشتن پوست مرده سطح کف پا استفاده از یک قیچی کوچک است که با آن پوست مرده را به دقت و به آرامی از سطح پوست جدا کنید.

خارش پوست: خارش پوست در اثر جمع شدن و کوچک تر شدن لایه بیرونی ایجاد می شود. این جمع شدن شدید پوست باعث کشیده شدن پوست زیرین می شود و با خارش همراه است. بنابراین باید خود را از شر پوست مرده لایه بیرونی نجات داده و درمان های لازم برای رفع ترک های پاشنه پا را انجام دهید.

خونریزی و ترشح ترک ها: خونریزی و ترشح را می توان شدیدترین مشکل مربوط به پاشنه پا تلقی کرد که نشان می دهد ترک ها نه تنها روی لایه بیرونی، بلکه روی بافت لایه زیرین نیز اثر گذاشته اند و فرد در معرض خطر عفونت است. استفاده از کفش ها و جوراب های تنگ وضعیت را تشدید می کنند.

دلایل

– خشکی و پینه بستن پوست در نواحی اطراف پاشنه پا

– سر پا ایستادن به مدت طولانی در محل کار یا خانه

– کفپوش های زبر و خشن سطح خانه

– وزن سنگین که به ناحیه پاشنه پا فشار می آورد و عدم انعطاف پذیری پوست باعث می شود این فشارها منجر به ترک خوردن پاشنه پا شود.

– استفاده از کفش های پشت باز و صندل

– بیماری ها و اختلالات مربوط به پا، پسوریازیس، اگزما، بیماری تیروئید، دیابت و سایر مشکلات پوستی

– استفاده مکرر از آب، خصوصاً آب روان که موجب از بین رفتن روغن طبیعی پوست شده و پوست خشک و زبر می شود.

– قرار گرفتن به مدت طولانی در محیطهای مرطوب مثل حمام

– افزایش خشکی پوست یعنی کاهش خاصیت کششی پوست که با افزایش سن و سال این خاصیت کاهش می یابد.

– تغییر حالت پا به هنگام راه رفتن

– عدم رعایت بهداشت

– کمبود ویتامین ها،املاح و روی

.

منبع : mihantaz.com