مدتی بود كه موهای زائد زیر چانه و گردنش زیاد شده بود و آزارش می ‌داد. هر ماه مجبور می ‌شد كه برای از بین بردن این موها به آرایشگاه برود، اما دیگر خسته شده بود. بالاخره تصمیم گرفت به یك متخصص پوست و مو مراجعه كند. با كلی رفت و آمد و رفتن به آزمایشگاه متوجه شد كه دچار پرمویی یا هیرسوتیسم است. دكتر گفت كه این موهای زائد به علت تغییرات هورمونی است.

 

هیرسوتیسم یا پُر مویی، رویش بیش از اندازه موها در صورت یا بدن زنان است البته در جاهایی كه بیشتر مردها در بدنشان مو دارند، یعنی چانه، پشت لب، روی سینه و شكم. اگر چه ممكن است پرمویی در مردان هم ایجاد شود، اما در زنان بیشتر آزاردهنده است. این موها معمولاً ضخیم ‌تر، تیره‌ تر و متفاوت ‌تر از موهای معمولی هستند.

 

دلایل آن كدامند؟

پُر مویی به دنبال تولید بیش از حد هورمون‌های مردانه ایجاد می‌ شود. نشانگان تخمدان پلی ‌كیستیك، نشانگان كوشینگ، وجود تومورهای تخمدان یا غده آدرنال هم ممكن است، موجب بروز پُر مویی شود. بعضی از داروها مانند قرص‌های ضد بارداری، داروهای استروئیدی و هورمونی هم ممكن است سبب بروز پُر مویی در زنان شوند. همچنین پُر مویی ممكن است، ارثی باشد.

 

 چه زمانی باید به پزشك مراجعه كرد؟

در صورتی كه رویش‌ موهای زائد ناگهانی باشد یا به مقدار زیاد روی صورت یا گردن باشد و یا همراه با بروز سایر علایم مانند جوش ، قاعدگی‌ نامنظم، ضخیم شدن صدا و افزایش توده ی عضلانی باشد، حتماً باید به پزشك مراجعه كنید.

 

درمان آن چیست؟

تولید هورمون‌های زیاد به همراه عدم تخمك‌ گذاری ممكن است در زنان ایجاد شود. بنابراین در صورتی كه مبتلا به اضافه وزن یا چاقی هستید، حتماً وزن خود را كاهش دهید.

كاهش وزن، میزان ترشح هورمون‌هایی كه سبب‌ رویش موهای زائد می ‌شود را كاهش می ‌دهد.

سایر روش‌ها برای حذف یا كاهش رویش مو روی صورت یا بدن شامل موارد زیر است:

*‌ قرص‌های ضد بارداری به میزانی كه پزشك توصیه می‌ كند، در درمان پُر مویی مؤثر است. گاهی استفاده از داروهای كاهش ‌دهنده تستوسترون (هورمون‌ مردانه) لازم است.

* در صورتی كه هیرسوتیسم در شما خفیف است و مشكلات هورمونی خیلی جدی نیست، نیازی به درمان وجود ندارد. گاهی با استفاده از تراشیدن، می‌ توان موهای زائد را از بین برد. تراشیدن روشی آسان و ایمن برای از بین بردن موهاست، اما نكته‌ای كه در تراشیدن باید مورد توجه قرار گیرد، این است كه پوست در حین تراشیدن ممكن است صدمه دیده و ملتهب شود. در صورتی كه پوستتان التهاب پیدا كرد، در جست ‌وجوی روش درمانی دیگری باشید.

جالب است بدانیم تحقیقات دانشمندان در تركیه نشان می ‌دهد، نوشیدن چای نعناع به كنترل رشد غیرطبیعی مو در زنان كمك می ‌كند. به گفته این محققان، مصرف چای نعناع موجب كاهش هورمون مردانه تستوسترون آزاد یا فعال در خون شده و چند هورمون زنانه را در بدن افزایش می‌ دهد. نوشیدن دو بار در روز چای نعناع، سطح هورمون‌های مردانه را كه موجب رویش موی زائد و غیرطبیعی روی شكم، سینه و صورت زنان می ‌‌شود، كاهش می ‌دهد.

به اعتقاد پژوهشگران تركیه، نعناع متابولیسم هورمون‌هایی مانند تستوسترون را تحت تأثیر قرار داده و یا به طور مستقیم بر هورمون مردانه اثر می ‌گذارد.

بسیاری از پزشكان برای درمان رویش غیرطبیعی مو، اغلب از دارو برای كاهش سطح هورمون‌های مردانه در بدن استفاده می‌ كنند. در این تحقیقات آمده است كه نعناع می ‌تواند یك درمان جایگزین برای داروهای شیمیایی باشد.

* گاهی برای تخریب فولیكول‌های مو از لیزر استفاده می ‌شود. این كار از رویش دوباره مو نیز جلوگیری می‌ كند. برای اطمینان از تأثیر لیزر، این كار در چند جلسه و برای چند هفته انجام می ‌شود، البته ممكن است، لیزر به طور دائم و همیشگی از رویش موها جلوگیری نكند.

این كار هزینه زیادی دارد و باید به وسیله متخصص ماهر انجام شود. از عوارض جانبی این روش درمانی، قرمزی، تیره شدن  یا روشن شدن پوست محلی است كه روی آن لیزر انجام شده و گاهی نیز باقی ماندن آثار زخم است.

* گاهی پزشكان داروهایی به نام داروهای ضد آندروژن را برای كنترل ترشح هورمون‌های مردانه توصیه می‌ كنند. این داروها معمولا حداقل به مدت سه تا شش ماه طول می ‌كشد تا تأثیر بگذارند. این داروها، رویش موهای جدید را كاهش می‌ دهند اما احتمال اینكه میزان موهای قبلی را كاهش دهند، كم است.

* تجویز بعضی كرم‌ها كه روی صورت و چانه استفاده می ‌شود هم از دیگر روش‌های درمانی است. این كرم‌ها رشد فولیكول‌های مو را كند می‌ كنند و اثرات آن چهار تا هشت هفته بعد از شروع درمان دیده می‌ شود. به خاطر  بسپارید كه نباید توقع داشته باشید كه درمان، سریعاً تأثیرات خود را نشان دهد. بعضی از اثرات دارو‌ها را نمی‌ توان به سرعت مشاهده  كرد و ممكن است، چند هفته طول بكشد تا دارو تأثیرات خود را نشان دهد. نكته مهم در درمان پُر مویی آن است كه به دقت به توصیه‌های پزشك معالج خود توجه كنید.

 

پُرمویی و بارداری

حاملگی می ‌تواند به ‌طور هم زمان رشد موها را افزایش دهد و به دوره‌های رشد مو و ریزش آن منجر شود. بارداری در بیمارانی كه دچار پرمویی هستند، به طور طبیعی ادامه می ‌یابد، اما در بیمارانی كه دچار تخمدان‌های پر از كیست هستند و قبلاً دچار قاعدگی نامنظم بوده‌اند، خطرناك است. در  صورتی كه برای درمان پُرمویی دارو مصرف می‌ كنید و می‌ خواهید باردار شوید، حتماً باید داروهای خود را قطع کنید و با پزشك ‌تان مشورت نمایید.

 

خداحافظی با موهای زائد با چای نعناع

اختصاصی بیست ستون: 

موهای زائد به موهایی گفته می شود که عمدتا در چانه، لب فوقانی، دو طرف صورت، در فرورفتگی ناحیه کمر و اطراف ناف به پایین رشد می کند و رنگ تیره و سیاهی دارد. رشد موهای زائد در صورت برای خانم ها آزار دهنده است و از سن بلوغ شروع می شود. دلیل رشد بیش از حد مو در خانم ها افزایش سطح هورمون های مردانه درخون، آندروژن و یا استفاده از بعضی از داروها  است. روش های زیادی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد اما ما در این جا یک روش طبیعی و آسان را معرفی می کنیم.

روش های طبیعی از بین بردن موهای زائد

1. چند پوست گردو را بسوزانید و خاکستر آن را در آب بریزید و اجازه دهید مخلوط به دست آمده 12 ساعت بماند. یک پنبه به این مخلوط آغشته کنید و روی موهای زائد بزنید. این کار را چند بار در روز به مدت یک ربع انجام دهید. با استفاده از پوست گردو موهای صورت به ندرت رشد می کنند و بعد از مدتی کاملا ناپدید می شوند و در چند ماه مشاهده می کنید که موی زائدی درصورت نیست. این راه را می توانید در تمام قسمت های بدن که موی زائد دارد امتحان کنید.

2. خانم ها می توانند دوبار در روز و به مدت 5 روز چای نعناع بنوشند تا هورمون های جنسی مردانه آنها کاهش یابد.

3. 30 گرم شیر را با 10 میلی لیتر آب لیموی تازه و 150 میلی لیتر آب  حل کنید و هم بزنید و روی موهای زائد بمالید و بعد از یک ربع صورتتان را با آب سرد بشویید و مالش دهید . این کار را روزی یکبار انجام دهید.

4. 10 میلی لیتر آب لیمو تازه را در 40 میلی لیتر عسل بریزید و با پنبه روی موهای زائد بمالید و یک ربع بعد بشویید . این کار را دو بار در روز برای دو هفته انجام دهید .

.

منبع :