آکاایران: "آکا" قصد دارد به مناسبت نزدیک شدن عید نوروز، در این سری مقاله ها به تو خواص زیبایی سین های سفره هفت سین را بگوید تا علاوه بر آگاهی نسبت به آنها، بتوانی موقع چیدن سفره هفت سین زیبای خودت، از خواص زیبایی آنها هم برای خودت استفاده کنی تا سالم باشی.

در قسمت اول سری مقاله های معرفی خواص اقلام سفره هفت سین به سراغ سرکه رفتیم و چند مورد از خواص زیبایی بیشمار آن را برای تو نام بردیم، قسمت دوم به خواص زیبایی سیر پرداخت، در مقاله قسمت سوم و چهارم، به ترتیب خواص زیبایی سیبو سماق را گفتیم و قصد داریم در این قسمت در مورد خواص زیبایی سبزه به تو بگوییم، اول ببینیم چرا سبزه را سر سفره هفت سین می گذاریم؟

سبزه نشانه خوش اخلاقی، خرمی و شادی است. اما رنگ سبز و سبزه در سراسر حوزه مدیترانه و یونان رنگ دل دادگی و عاشقی شناخته شده و در ایران و بسیاری از کشورها رسم است برای مسافران در هنگام بازگشت سبزه می اندازند و به او هدیه می دهند.

حالا که می دانی چرا سبزه را سر سفره هفت سین می گذاریم، بهتر است خواص این ماده خوشرنگ را بدانیم:

یک لیوان آب سبزه گندم حاوی ویتامین ها، آمینواسید، آنزیم های کبدی و کلروفیل است. آب سبزه گندم دارای ۹۸ واحد از ۱۰۲ واحد عناصر زمینی است که در خاک یافت می شود. فسفر، کلسیم، آهن، منیزنیم و پتاسیم در میان این عناصر مهم هستند. سبزه گندم دارای ویتامین A و C بیشتری از پرتقال و هویج است. علاوه بر این، سبزه گندم سرشار از ویتامین های E، K و B است. با این همه تفاسیر جای تعجبی نیست که متخصصان استفاده از آب سبزه گندم را برای مکمل غذایی توصیه می کنند.

آب سبزه گندم برای مشکلات پوستی:

آب سبزه گندم حاوی ویتامین ها و مواد شیمیایی گیاهی طبیعی مانند فلاونوئیدها بوده، که آنتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان ها به آهسته کردن روند پیری کمک می کنند. همچنین نوشیدن آب سبزه گندم به سم زدایی بدن تو کمک می کند. این بدان معنی است که آب سبزه گندم سلامتی طبیعی تو را بهبود می بخشد و پوست تو را براق می کند. آب سبزه گندم را می توانی برای درمان بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس استفاده کنی. مصرف روزانه آب سبزه گندم برای پوست های آکنه دار مناسب است و جای جوش و زخم ها را از بین می برد. علاوه بر نوشیدن، می توانی از آب سبزه گندم به صورت موضعی استفاده کنی. یک تکه آب سبزه گندم یخ زده (آب سبزه گندم را داخل قالب یخ بریز) را روی آسیب ها و جای زخم جوش خودت بمال. برای آفتاب سوختگی هم می توانی کمی آب سبزه گندم را روی پوست آسیب دیده بزنی.

آب سبزه گندم برای موهای آسیب دیده:

همانطور که می دانی، سبزه گندم برای ویژگی های پاک کنندگی خودش شناخته شده و مواد فوق العاده تشکیل دهنده آن سلول های مرده را از روی پوست سر تو نابود می کنند. آب سبزه گندم باعث افزایش رشد موها شده و به آنها درخشش می بخشد. برای هر آسیب پوستی، مانند ریزش مو، سفید شدن موی پیش از موعد یا شوره سر، کمی آب سبزه گندم را روی سر خودت بمال و اجازه بده به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. پس از این مدت، موهای خودت را با شامپو بشور. این روش برای موهای خشک هم مؤثر است.

آب سبزه گندم برای کاهش وزن:

اصلاً مهم نیست که آب سبزه گندم چه طعمی دارد و مصرف روزانه مقداری از آن می تواند برای کاهش وزن بسیار مؤثر باشد. آب سبزه گندم به از بین بردن سموم مضر از بدن ما کمک می کند و مصرف آن اولین قدم برای کاهش وزن محسوب می شود. آب سبزه گندم همچنین در مدیریت غده تیروئید کم کار بسیار مفید است که باعث آهسته شدن متابولسیم و افزایش وزن می شود. در نهایت، آب سبزه گندم حاوی مقادیر زیادی پتاسیم است که برای سوختن مؤثر کالری مفید است. یک لیوان آب سبزه گندم با ارزش غذایی فوق العاده خودش، شکم تو را پر می کند و حس گرسنگی را از بین می برد.

آب سبزه گندم برای سلامتی:

از آنجایی که سبزه گندم سرشار از پروتئین و آنزیم است، سطح انرژی بدن را، بهتر از هر نوشیدنی انرژی زا، بالا می برد. سبزه گندم همچنین حاوی کلروفیل است که با باکتری های مضر بدن تو مبارزه کرده و سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند. طبق نظر متخصصان سلامتی، یک لیوان آب سبزه گندم حاوی ۷۰٪ کلروفیل است. سبزه گندم همچنین از اعضای داخلی بدن تو، به خصوص برای تصفیه شش ها، محافظت می کند.

آب سبزه گندم برای جلوگیری از بیماری ها:

یک لیوان آب سبزه گندم به بدن تو در ساخت گلبول های قرمز خون کمک می کند که وظیفه رساندن اکسیژن به اعضای بدن تو را دارند، در نتیجه سطح کربن مونواکسید را کاهش داده و باعث جلوگیری از سرطان می شود.

آب سبزه گندم سرشار از آنزیم ها بوده که برای از بین بردن تومورها مناسب است.

آب سبزه گندم حاوی ۱۷ آمینواسید است. این امر بدان معنی است که آب سبزه گندم یک مکمل غذایی سرشار از پروتئین است. پروتئین به ساخت بافت ماهیچه، ترمیم سلول ها و جلوگیری از لخته شده خون کمک می کند.

آب سبزه گندم با ویژگی های آنتی سپتیک خودش، به درمان خارش، سوزش، جای نیش حشرات، بریدگی های سطحی، کبودی و غیره کمک می کند.

از آنجایی که آب سبزه گندم حاوی ویتامین C است، برای چشم های تو معجزه می کند.

مصرف مداوم آب سبزه گندم سطح اسیدیته بدن را کاهش می دهد و باعث ایجاد حالت بازی در خون می شود. در نتیجه این ماده به کاهش مشکلاتی از قبیل یبوست، زخم معده، اسهال و غیره کمک می کند.

آب سبزه گندم برای ثابت کردن سطح قند بدن خودت، توصیه شده است!

نکته هایی برای مصرف آب سبزه گندم:

حتما باید آب سبزه گندم را بلافاصله بعد از آبگیری مصرف کرد. هر روز صبح، یک لیوان کوچک آب سبزه گندم با معده خالی، کافی است. اگر نمی توانی عطر سبزه ای این نوشیدنی را تحمل کنی، آن را با آب سیب یا آب پرتقال طبیعی مخلوط کن.

"آیا می دانی چگونه باید از لیمو برای رفع جوش صورت استفاده کنی؟" را بیشتر بخوانید.

.

منبع : yasaman.com