به نقل از آکاایران: دهانشویهه یک محلول آبی غیراستریل است که بیشتر به منظور رفع بوی بد دهان و ضدعفونی کردن، از آن استفاده می شود. علاوه بر این، دهانشویهه ها در کاهش فلور میکروبی دهان، پاک کردن باقی مانده مواد غذایی و ایجاد تازگی و طعم خوشایند در دهان موثرند.

دهانشویه فلوراید

آکاایران: دهانشویه ها از محصولات بهداشتی پرطرفدار در جوامع مدرن هستند؛ حتی کسانی که از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بیزارند ترجیح می دهند حداقل از دهانشویه استفاده کنند. اگر شما هم تا به حال برای خرید دهانشویه به سوپرمارکت یا داروخانه مراجعه کرده اید حتما می دانید که این محصول انواع و اقسام مختلفی دارد؛ از سفید کننده گرفته تا خوشبو کننده، ضدعفونی کننده و دهانشویه های درمانی.

به طور کلی انواع دهانشویه ها را می توان به دو دسته درمانی و غیردرمانی تقسیم کرد: دهانشویه های درمانی همان طور که از نام شان پیداست برای درمان بعضی بیماری ها ازجمله بیماری های لثه، بدبویی دهان و ... استفاده می شوند. این نوع از دهانشویه ها باید توسط پزشک تجویز شوند چرا که اگر بیمار به صورت خودسرانه از آنها استفاده کند ممکن است دچار عوارض شود. دهانشویه های غیردرمانی بیشتر برای موارد بهداشتی به کار می روند و انواع این دهانشویه ها در بازار قابل دسترس هستند. بعضی آنها حاوی الکل و برخی دیگر فاقد الکل هستند. مزیت دهانشویه های حاوی الکل این است که راحت تر جذب مخاط دهان، لثه و ... می شوند و اثرگذاری شان بیشتر است. اما مضراتی هم دارند ازجمله اینکه می توانند دهان را خشک کنند و اگر طولانی مدت استفاده شوند حتی می توانند باعث سرطان های داخل دهانی شوند، بنابراین دهانشویه های فاقد الکل گرچه مزیت الکل را ندارند اما مضرات حاصل از آن را نیز ایجاد نمی کنند و ایمن تر هستند.

اولین هدف دهان شویه ها،  بیرون کردن باکتری های موجود در حفرۀ دهان و روی زبان است.البته این محصول در موقعیت های مختلف دیگر نیز می تواند به کار بروند:

به منظور مصرف درمانی:
دهان شویه های ضد عفونی کننده به نحوی بسیار دقیق برای تکمیل درمان مشکلات دندانی افراد مبتلا به بیماری های پاردونتال مفید هستند، پارادونتال بافت هایی هستند که از دندان ها محافظت می کنند مثل لثه. 

علاوه بر این برای افرادی که تحت جراحی هایی از جمله جراحی های دهانی یا کشیدن دندان قرار گرفته اند نیز، مناسب است.  
این دهان شویه ها را فقط می توانید در داروخانه ها پیدا کنید.

برای پیشگیری: 
برخی دهان شویه ها می توانند برای پیشگیری از پوسیدگی مجدد دندان ها یا پارادونتیت مفید باشد.
دهان شویه های حاوی فلور بخشی از درمان های پیشگیرانه محسوب می شوند.
 این دهان شویه ها عموماً برای افرادی که مینای دندان شان از بین رفته و از حساسیت بسیار بالای دندان های شان نسبت به گرما، سرما و مسواک شکایت می کنند، توصیه می شود. 
علاوه بر این، دهان شویه ها برای کودکان و نوجوانانی که ارتودنسی در دهان دارند و یا بزرگسالانی که به خاطر وجود وسایلی خاص نیازمند پاک سازی در عمق هستند، نیز توصیه می شوند.
یک دهان شویه می تواند به حفظ بهداشت و سلامت دهان و دهان کمک کند. 
با این حال، این محصولات برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی شوند، زیرا احتمال دارند مایع دهان شویه را قورت بدهند.

به عنوان یک فرآورده کمکی:
دهان شویه ها می توانند به عنوان یک فرآوردۀ کمکی و تکمیل کننده ای برای دفعات مسواک زدن های روزانه باشند.
از تأثیرات دیگر دهان شویه می توان به ایجاد احساس تمیزی بیشتر و خنک تر شدن نفس اشاره کرد. 

چه دهان شویه ای را انتخاب کنیم؟

ترکیبی از رنگ ها، فستیوالی از طعم ها و عملکردی برای همۀ اهداف... چه طور می توان از میان این همه دهان شویۀ مختلف، یکی را انتخاب کرد؟
بهترین راه حل برای انتخاب محصولی مناسب با شرایط شما، این است که با دندانپزشک تان دربارۀ آن صحبت کنید!

دهان شویه ها بدون هدف و بی جهت مورد استفاده قرار نمی گیرند و بدون برنامه نمی توان آنها را مصرف کرد. مثلاً برخی از آنها را فقط در یک دورۀ زمانی خاص می توان به کار برد. ضمناً نباید فراموش کنید که این محصولات اکسیری شفابخش برای همۀ ناراحتی ها نیستند. برای مثال همیشه نمی توان بوی بد دهان را به وسیلۀ دهان شویه ها برطرف کرد، تنها زمانی که علت ایجاد بوی بد، باکتری های موجود در دهان باشند، این محصول مفید فایده خواهد بود، اما اگر بوی بد دهان علت دیگری مانند مشکلات شدید گوارشی داشته باشد، قطعاً دهان شویه نمی تواند کمک چندانی به از بین بردن آن بکند

آیا استفاده از دهان شویه ها ضروری است؟
پاسخ این سؤال منفی است. اگرچه دهان شویه ها سرعت تشکیل پلاک های دندانی را کاهش می دهند، اما آنها را به طور کامل از بین نخواهند برد.

آیا استفاده از دهان شویه می تواند جایگزین مسواک زدن به دندان ها بشود؟
حداقل دو بار در روز دندان های تان را مسواک بزنید: صبح ها و ترجیحاً بعد از صبحانه و شب بعد از خوردن آخرین وعدۀ غذایی، این کار باعث می شود که باقی مانده های مواد خوراکی و غذاها در مدتی که خواب هستید، بین دندان های تان باقی نمانند. ضمناً فضای بین دندان های تان را به کمک نخ دندان یا خلال دندان پاک کنید. 
اگر می خواهید از دهان شویه هم استفاده کنید، مناسب ترین زمان برای به کار بردن آن، میان این دو مرحله است. 

دهانشویه خانگی و طبیعی درست کنید!

بعضی دهانشویه ها برای خوشبو کردن دهان استفاده می شوند که البته کاربرد زیادی ندارند و خیلی مصرف آنها توصیه نمی شود. البته افراد می توانند بدون صرف هزینه زیاد در منزل به راحتی دهانشویه طبیعی تهیه کنند. برای این کار کافی است مقدار کمی نمک را داخل آب حل کنید. این محلول باید آنقدر رقیق باشد که شوری آن حس نشود، درست مانند سرم فیزیولوژیک که در داروخانه ها به فروش می رسد. اگر مقداری نعنا هم به آن اضافه کنید، می توانید از خاصیت خوشبو کنندگی نیز بهره ببرید.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران