به نقل از آکاایران: در طول روز علاوه بر اینکه بر روی پوست مواد آرایشی قرار دارد، بسیاری از آلودگی های هوا نیز به سطح پوست می رسند و ممکن است جذب پوست شوند. شب هنگام خواب حتما و حتما باید تمام این مواد آرایشی و آلودگی ها از روی سطح پوست پاک شوند. برای پاک کردن آرایش نباید صورت خود را آنقدر بمالید تا سرخ و دردناک شود، بلکه برای پاک کردن آرایش نیاز به یک ماده پاک کننده صورت و پاک کننده چشم دارید. سپس باید از قسمت پیشانی تا پایین  چانه خود را به خوبی بشویید.

پاک کننده آرایش

اگر از آن دسته خانم هایی هستید که بدون پاک کردن آرایش صورت به رختخواب می روید، بدانید که بزرگ ترین خیانت را به پوست صورت تان می کنید و احتمالا دیر یا زود عوارض آن را خواهید دید  چرا که در صورتی که باقی مانده مواد آرایشی روی سطح پوست شما باقی بماند، جذب روزنه های پوستی شده و می تواند سلامت پوست تان را به خطر بیندازد. پاک کردن آرایش به پوست فرصت می دهد تا نفس بکشد، بنابراین باید یک پاک کننده آرایشی خوب تهیه کنید. برای داشتن چنین پاک کننده ای حتما نیازی نیست پول زیادی خرج کنید بلکه می توانید خودتان با مواد طبیعی داخل آشپزخانه یک پاک کننده خوب بسازید؛ پاک کننده ای که نه تنها آلودگی ها و آرایش ها را پاک می کند بلکه به سبب مواد مغذی موجود در آن پوست را هم به خوبی تغذیه می کند.

درصورتی که اصلا آرایش نمی کنید، بازهم لازم است که در پایان روز، صورت تان را با یک پاک کننده ملایم تمیز کنید تا بقایای گرد و غبار و آلودگی های هوا از روی سطح پوست شما پاک شوند این روش از چرب شدن پوست شما و جوش زدن آن جلوگیری می کند. تمیز کردن منظم پوست آن را براق و سالم می کند.  شما هر نوع آرایشی که داشته باشید ، باید قبل از رفتن به رختخواب در شب , تمام آرایشتان را بشویید. خوابیدن با آرایش , منافذ پوستتان را میبندد و همینطورخوابیدن با ریمل مژه و ابرو باعث میشود مژه تان شکننده شود و ریزش کند . اگر تنبلی کنید و به صورتتان نرسید و یا با آرایش بخوابید پیشانی و صورتتان پراز جوش و آکنه خواهد شد .

 با وجود دستمال مرطوب هایی که برای پاک کردن آرایش بوجود آمده اند دیگر جای هیچ بهانه و کوتاهی نیست .حتی میتوانید با چند فرمول کوچک به جای استفاده ازاین پاک کننده هایی که در فروشگاه وجود دارد از پاک کننده های خانگی و طبیعی استفاده کنید. پاک کننده های صورت به دو دسته بدون نیاز به آب و پاک کننده های همراه با نیاز به آب تقسیم میشوند . یعنی برخی از پاک کننده ها برا ی تمیز کردن صورت نیاز به آب ندارند . کافی است این نوع پاک کننده ها را آغشته به پنبه کرده و روی صورت بکشید . صورت شما بدون مصرف آب تمییز میشود . این نوع پاک کننده ها بویژه برای پاک کردن آرایش صورت مناسبند .

کسانی که چندین بار در طول روز آرایش خود را پاک میکنند بهتر است از پاک کننده های بدون نیاز به آب استفاده کنند . این پاک کننده ها آرایش صورت را به خوبی پاک کرده و همچنین کمتر پوست را خشک می کنند . بعد از پاک کردن با این پاک کننده ها یک لایه محافظ بر روی پوست باقی میماند لازم به شستن و از بین بردن این لایه محافظ نیست . این لایه محافظ خاصیت مرطوب کنندگی برای پوست دارد و نیازی به پاک کردن آن با آب نیست .

باید بر اساس نوع پوست پاک کننده ای مناسب انتخاب نمود . پاک کننده برای پوست های چرب، پوستهای خشک و مختلط فرق میکند . مثلا شیر پاک کن (که البته بهتر است به آن پاک کننده شیری بگوئیم) برای پاک کردن پوستهای خشک مناسب است . افرادی که در سن و سال جوانی باشند استفاده از شیر پاک کن برای آنها مناسب نیست . برای پوستهای چرب و مختلط استفاده از پاک کننده های آبی و یا ژل های پاک کننده مناسب تر است . همچنین انتخاب پاک کننده بر حسب فصل سال نیز فرق میکند . مثلا در فصول سرد سال باید از پاک کننده های ملایم تری استفاده نمود . میتوانید ازمشاوره متخصص پوست خود برای انتخاب پاک کننده مناسب پوست صورت خود استفاده کنید .

برای انواع پوست فرآورده های پاک کننده متنوعی در بازار موجود است که عبارتند از:
1- شیر پاک کن ها و کرم های تمیز کننده
2- تونیک و لوسیون های تمیز کننده
3- فرآورده های کف زای صورت
4- صابونهای آرایشی
5- مواد پاک کننده آرایش چشم

این مواد باید دارای خصوصیات زیر باشند:
● بتوانند پوست را بطور موثر پاکیزه کنند
● به راحتی از روی پوست پاکیزه شود
● میزان PH آن متعادل باشد
● بعد از استفاده از آن احساس خوبی به فرد دست بدهد.

شیر پاک کن ها(cleansing milk)

پودر ها و سایر مواد آرایشی پوست را کثیف کرده و منافذ آنرا مسدود میکنند و ما مجبور هستیم به دفعات و مکررا آنها را پاک کنیم. آب و صابون به تنهائی برای بیرون آوردن این ذرات کافی نیست, بلکه باید از موادی استفاده شود که مواد رنگی این پودر ها وجرمهای پوست را بگیرند و آنها را بیرون بکشند و در نهایت باعث جذب بهتر اکسیژن توسط پوست شوند. به این فرآورده ها, روغنهای پاک کننده یا شیر زیبائی میگویند که در آنها مواد چربی کم و سبکی وجود دارد و برای پاک کردن روزانه پوست بکار می رود. پاک کننده شیری یا شیر پاک کن که مصرف آن در ایران شایع است برای پاک کردن آرایش های چرب و روغنی مناسب تر هستند . از آنجایی که تولید این نوع پاک کننده آسان است و تولید کننده های متعدد داخلی دارد در طی سالیان گذشته شرکتهای سازنده تبلیغات فراوانی برای فروش این محصول انجام داده بنابراین هر فردی فکر میکند باید یک شیر پاک کن در خانه داشته باشد . اما شیر پاک کن برای پاک کردن صورت همه مناسب نیست .

شیر پاک کن ها از قدیمیترین محصولات پاک کننده هستند که بیشتر به فرم روغن در آب استفاده میشوند و روغن آنها نیز از نوع پارافین انتخاب میگردد. حدود 80-70% وزن این فرآورده ها از آب و 30% آن روغن میباشد. امروزه با ساخته شدن ظروف پلاستیکی , این لوسیونها در حد وسیعی تولید شده اند. ساخت آنها آسان بوده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند.میزان اسیدیته این فراورده ها همخوانی زیادی با اسیدیته پوست داشته و به پوست آسیب نمی رسانند.
از این مواد میتوان به عنوان پاک کننده های آرایشی و یا برطرف کننده آلاینده های صورت استفاده کرد.

نحوه استفاده از این فرآور د هها بصورت زدن آنها روی نوک انگشت و سپس مالیدن آن روی صورت بشکل دوایر متحدالمرکز( یا مارپیچی از داخل به خارج) بهمراه ماساژ ملایم میباشد. که در صورت احتیاج به تکرار عمل فوق دوباره به همان شکل تکرار میشود. کار پاکسازی به اتمام نمیرسد مگر مواد زاید قابل شستشو ایجاد شده بدنبال استفاده از شیر پاک کن ها با تونیک یا آب ولرم از روی صورت برداشته شوند.

کرم های پاک کننده

کرم های پاک کننده اصولا نقش پاک کننده آرایش و گریم با روغن هایی که به صورت و گردن مالیده میشود را دارند. یک کرم یا لوسیون خوب پاک کننده با فرمول اختصاصی میتواند هرنوع ماده آرایشی نظیر پودر صورت
رژ، کرم های پایه و غیره را به راحتی و به سرعت از روی پوست بردارد. با آنکه صابون باآب بدون املاح می تواند عمل پاک کنندگی را به اندازه کافی انجام دهد.
یک کرم پاک کننده خوب میتواند پس مانده های موجود روی پوست صورت را ازبین برده و آن را در شرایط خشک حفظ کند.

لوسیون های تمیز کننده و تونیک ها غالبا برای افرادی که پوست های جربی دارند مناسب ترند. فرآورده های کف زای صورت کاربردی شبیه صابون دارند ولی مانند صابون های معمولی منجر به خشکی پوست نمی گردند و با حفظ رطوبت پوست کار تمیز کردن را انجام می دهند.
در بازار صابون های آرایشی که خاصیت پاک کنندگی خوب بدون ایجاد خشکی پوست دارند موجود است که برای افرادی که تمایل به استفاده از صابون در پاک کردن آرایش دارند میتواند موثر باشد.

آب و صابون

پاک کردن آرایش صورت با استفاده از صابون های معمولی و آب اشتباه است . به ویژه این مسئله در مورد کسانی است که چندین بار در طول روز اقدام به پاک کردن و تمدید آرایش صورت خود بکنند صادق است . این کار باعث خشکی،کدری وتیرگی پوست صورت میشود . صابون های معمولی با املاح آب تشکیل رسوباتی می دهند که این این رسوبات پس از شستشو در سطح پوست باقی می مانند(به ویژه در مناطقی که میزان املاح آب بالا است) این رسوبات منجر به تیرگی پوست می شوند .

صابونهای کرم دار و صابونهای گلیسیرینه نیز تولید میشوند . این صابونها از صابونهای معمولی بهترند . به خصوص صابونهای کرم دار از صابونهای معمولی بهترند . اما به هرحال صابون بوده و معایب صابونها را دارند . استفاده مکرر از صابون پوست را خشک، قرمزو ملتهب می کند . اگر فردی اصرار به شستشوی صورت خود با صابون دارد بهتر از پاک کننده های غیر صابونی جدید به نام "پن" استفاده کند .

اصول ساخت پاک کننده خانگی

اگر پوست چرب دارید باید از موادطبیعی استفاده کنید که پایه اسیدی دارند مثل انواع مرکبات و اگر پوست حساسی دارید از مواد دارای خاصیت التیامی مثل آلوورا یا چای سبز استفاده کنید. وقتی پاک کننده صورت شما کاملا از مواد طبیعی باشد می توانید مطمئن باشید که پوست تان خشک نمی شود و هیچ عوارضی برای آن پیش نمی آید. برای اینکه بهترین نتیجه را از پاک کننده طبیعی خود بگیرید بهتر است قبل از استفاده از پاک کننده صورت تان را با آب گرم مرطوب کنید بعد از مالیدن پاک کننده، روی صورت با حرکات دورانی پوست صورت تان را ماساژ دهید و سپس صورت را آب بکشید. با این استراتژی می توانید مطمئن باشید تمام منافذ پوستی شما باز می شود. بعد از آب کشیدن صورت نیز آرام حوله را روی صورت بگذارید و به هیچ عنوان حوله را روی صورت نکشید چون کشیدن حوله روی صورت می تواند به بافت های پوستی شما آسیب برساند و درنتیجه باعث چروک زودرس می شود.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران