آکاایران:  رژلب یکی از پرمصرف ترین محصولات آرایشی نزد زنان می باشد. این روزها مصرف بعضی از انواع رژلب هم چون رژهای مایع، حجم دهنده، براق کننده و رژ با ماندگاری بالا مرسوم شده  و متاسفانه مصرف آن ها عوارض شدیدی هم به دنبال دارد.

رژلب های حجم دهنده در مقایسه با رژلب های عادی آلرژی زایی بیشتری دارند و رژهای مایع در مقایسه با رژهای جامد بیشتر جذب پوست می شوند در نتیجه احتمال بروز التهاب، پوسته ریزی، خارش و… در پی استفاده مداوم از آن ها بیشترمی باشد.

رژلب هایی که ماندگاری بالا دارند نیز حاوی مواد افزودنی و نگهدارنده اند که باز هم احتمال بروز حساسیت را بالا می برند. به طور کل مصرف رژلب های چرب معمولی که علامت استاندارد دارند و شرکت تولیدکننده و تاریخ تولید آنها مشخص است توصیه می شود.

نکته قابل توجه اینکه بافت لب در محیط خارج قرار دارد و احتمال خشک شدن آن زیاد است. استفاده از رژلب چرب یا مرطوب کننده، وازلین، ویتامین A+D یا مرطوب کننده های مناسب عوارض خاصی در پی ندارد و می توان از آنها برای با طراوت نگه داشتن بافت لب استفاده کرد. بهتر است روزانه از کرم ضدآفتاب روی لب هم استفاده کنید. یکی از مسائلی که این روزها صحبت بر سر آن است اینکه استفاده از رژلب می تواند سبب تغییررنگ لب شود.

این موضوع صحت ندارد مگر اینکه رژلب استاندارد نباشد و رنگ به کار رفته در آن سبب رنگی شدن لب شود. رژلب های تقلبی که از طریق قاچاق وارد کشور می شوند، استاندارد نبوده و رنگ های افزودنی غیرمجاز آنها سبب بروز عوارض شدید می شوند. برخی خانم ها فکر می کنند هر چه رنگ رژکم رنگ تر باشد ضرر کمتری دارد.

این موضوع نیز حقیقت ندارد البته هر چه رنگ رژ پررنگ تر باشد درصد مواد شیمیایی موجود در آن بیشتر است و قطعا هرچه به رنگ لب نزدیک تر باشد میزان رنگ افزوده شده کمتر است و احتمال بروز مشکل کمتر خواهد بود ولی به هر حال باز هم منشأ رنگ، ساخت و شرکت تولیدکننده رژلب در این میان نقش مهمی بازی می کند.

رژلب های حجم دهنده مایع و براق واکنش های آلرژی زای بیشتری در مقایسه با رژلب های عادی دارند زیرا جذب بیشتری دارند. رژلب های حجم دهنده معمولا سبب التهاب لب، پوسته ریزی، خارش و التهاب غیرعادی لب می شوند. توصیه می کنیم به طور مداوم از این رژلب ها استفاده نکنید.

یکی از رایج ترین عوارض مصرف رژلب واکنش های حساسیتی است. در این شرایط فرد دچار قرمزی، پوسته ریزی، خارش و التهاب و حتی تاول در ناحیه لب ها می شود. از سوی دیگر برخی از رژلب های موجود در بازار تاریخ گذشته اند یا مواد استانداردی در آنها به کار نرفته و حساسیت زا هستند.

برخی نیز حاوی میکروب و ویروس بوده و باعث بروز عفونت های میکروبی یا ویروسی می شوند. نکته قابل توجه اینجاست که مصرف مداوم رژلب نیست که سبب بروز مشکل می شود بلکه استفاده از رژلب غیراستاندارد یا حساسیت زاست که مشکل آفرین خواهد بود. در رابطه با استفاده از سرب در رژلب که مایه نگرانی بسیاری از افراد است باید گفت سال هاست که دیگر از سرب در ساخت رژها استفاده نمی شود و مصرف آن محدود بود به چند کارخانه که خوشبختانه مصرف آن را قطع کرده اند.

در نهایت به این نکته اشاره می کنم که بهترین راه پاک کردن رژلب استفاده از محصولات استانداردی است که در بازار موجود است و بافت لب را خشک نمی کند. این محصولات پایه کمی از الکل دارند و به صورت سرم به فروش می رسند. البته از آب و صابون هم برای پاک کردن رژ می توان استفاده کرد اما محصولهای ویژه کاملا سبب تمیزی بافت لب می شوند و اثری از رژ باقی نمی گذارند.

.

منبع : mihantaz.com