به نقل از آکاایران: صابون ها از قدیمی ترین محصولات بهداشتی هستند که مورد استفاده عموم قرار دارند. اصولاً صابون ها در جهت پاک کردن سطح پوست از تعریق، چربی ها، باکتری ها، گرد و غبار و سایر آلاینده های محیطی تجمع یافته طی روز بر سطح پوست مورد استفاده قرار می گیرند. با ما همراه شوید و این مطلب را مطالعه کنید.

صابون شستشو

آکاایران: امروزه انواع و اقسام صابونها وجوددارد اعم از انواع صابونهای قالبی و انواع صابونهای مایع. درواقع صابون ها به علت مخلوط شدن با آب، در تماس مستقیم با سطح پوست قرار دارند و قادرند مواد ذکر شده فوق را امولسیفیه نموده و با اثر شستشوی آب آنها را از سطح پوست پاک کنند. صابون ها نمک های سدیمی و پتاسیمی اسیدی چرب هستند که در سطح پوست ایجاد محیط یا PH قلیایی می کنند. صابون ها با نمک سدیمی اسیدهای چرب، صابون های سخت نام دارند و نمک های پتاسیمی اسیدی چرب نرم تر بوده و در صابونهای مایع و کرم های اصلاح بیشتر استفاده می شوند.

آکاایران: در شیمی، صابون، نمک یک اسید چرپ است. صابون ها عمدتاً برای شستشو، حمام کردن و پاکیزگی استفاده می شوند ولی در ریسیدن پارچه هم از صابون ها استفاده می گردد و جز مهمی از روان سازها می باشد. صابون های تمیزکاری و تطهیر عمدتاً از جمع آوری روغن ها و چربی های گیاهی و حیوانی با محلول شدید آلکالین به دست می آیند. چربی ها و روغن ها ترکیبی از تری گلیسریدهاهستند: سه مولکول اسید چربی که به یک مولکول گلیسرول متصل شده اند.صابون ها با ایجاد امولسیون پایدار از چرکها، باعث ایجاد یک کلوئید امولسیون و در نتیجه مخلوط شدن آب و چربی و شسته شدن چربی ها میشوند.(قسمت باردار صابون چربی ها را در آب پخش می کند و با آب که قطبی است جاذبه برقرار مینماید و قسمت هیدروکربنی هم با چربی ها جاذبه ایجاد می کند.)

در صابون های امروزی موادی به نام سورفاکتانت اضافه می شوند که به آن خواص متعددی از جمله پاک کنندگی، حل کنندگی، کف کنندگی و تثبیت کنندگی می بخشند. سورفاکتانت ها به چهار دسته آنیونیک، کاتیونیک، غیریونی و دو خصلتی یا آمفوتریک تقسیم می شوند که هرکدام یک مصرفی در پوست دارند. صابون ها به علت برداشتن چربی ها و آلاینده های موجود در پوست قادرند در صورت استفاده نادرست، چربی های مفید را از سطح پوست بردارند و همین باعث افزایش خروج آب از سطح اپیدرم می شود که باعث خشکی و احتمال تهاجم میکروب هایی که به طور معمول در سطح پوست زندگی می کنند را فراهم می آورد و در صورت استمرار مصرف نابجای آن می تواند آسیب ذکر شده را جدی تر نماید. پوست به طور طبیعی دارای PH اسیدی ضعیف است که در محدوده 5 تا 6 قرار دارند. همین امر منجر می شود پوست بدن ما در مقابل میکروب ها مقاومت کند.
صابونها معمولاً PH اسیدی پوست را به قلیایی قوی تغییر می دهند و در نهایت باعث از بین رفتن PH اسیدی سطح پوست شده و گرچه این روند ظرف نیم ساعت تا یک ساعت با فعالیت مضاعف بخش اپیدروم جبران می شود، اما در صورت انتخاب نابجا باعث بروز عوارض ذکر شده می گردد. 

صابون مایع

صابون های مایع تا قرن نوزدهم هنوز کشف نشده بودند. در سال ۱۸۶۵ ویلیام شپهارد نوع مایع صابون را اختراع کرد.
در سال ۱۸۹۸ ب.ج. جانسون این نوع صابون را گسترش داد (ترکیبی از پالم و روغن زیتون). کارخانۀ او (ب.ج. جانسون) برند Palmolive را در همان سال معرفی کرد. این برند جدید از این نوع صابون به سرعت مشهور شد و به درجه ای رسید که ب.ج. جانسون نام شرکت خود را به Palmolive تغییر داد. در آغاز قرن بیستم، Palmolive بهترین فروش صابون را در جهان داشت.

در سال ۱۹۹۰، کارخانۀ دیگری شروع به توسعۀ صابون های مایع خود کرد و محصولاتی نظیر Pin-sol و Tide را روانۀ بازار کرد که برای پاک کردن چیزهایی غیر از پوست استفاده می شد (لباس ها، زمین، حمام و...).

هنگامی که صابون به لوازم بهداشتی افراد اضافه شد، تا مدت های زیادی تنها صابون های جامد و اصطلاحا قالبی وجود داشتند. بعدها این صابون ها در اشکال گوناگونی مانند صابون های گرد و مربع شکل، معطر و بدون بو، شفاف و مات شکل گرفتند. اما شکل اصلی و کاربرد آنها صدها سال است که هیچ تغییری نکرده است.  پس از آن پاک کننده های دیگری با فرمولاسیون صابونی و بدون صابون هم تولید شدند. پاک کننده های قالبی با ترکیب فرآورده های مایع به دست می آمدند که در ابتدا برای شستن دست ها استفاده می شدند. به تدریج بازار با ژل های شست وشو که به عنوان بدن شوی هم شناخته می شوند و به سرعت جایگزین عمومی صابون های قالبی شدند، پر شد. در طول چند سال اخیر، بحث های فراوانی در مورد اینکه کدام یک از انواع صابون های قالبی سفت یا ژل های شست وشوی خوش ظاهر بهتر هستند، صورت گرفته است.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران