به نقل از آکاایران: اسپری ها و حالت دهنده های مو دوستان خوب و همیشگی خانم ها و حتی آقایان هستند! به کمک ما می آیند و با آنها می توانیم موهای خوابیده و کم پشت مان را پرپشت و حالت دار نشان دهیم. اما آیا این اسپری ها می توانند برای سلامت و حتی زیبایی خطرناک باشند.

اسپری حالت دهنده مو

اسپری های مو از اقلامی هستند که افراد بسیاری به صورت روزانه از آنها استفاده می کنند. گرچه خیلی ها از مضرات احتمالی آنها آگاهی دارند و برای مثال سعی می کنند از ورود آن به چشم و دهان خود جلوگیری کنند اما متاسفانه برخی خطرات مربوط به آنها هنوز ناشناخته است. بنابراین تنها راه دور ماندن از این خطرات یادگیری شیوه صحیح استفاده از این اسپری هاست. اول از همه باید بدانید که اسپری های مو آتش زا هستند بنابراین هیچ گاه نباید در نزدیکی شعله آتش از آنها استفاده کنید. برای مثال اگر در نزدیکی شومینه، اجاق گاز، سیگار، قلیان و ... قرار دارید هرگز اسپری نزنید! همچنین نباید این اسپری ها را در مکان های گرم مثل صندوق عقب اتومبیل قرار داد. در چنین مکان هایی دمای هوا ممکن است خیلی سریع حتی به 55 درجه سانتی گراد برسد. این درحالی است که اگر اسپری ها در دمای بالای 48 درجه سانتی گراد قرار بگیرند، می ترکند!

انواع اسپری مو

1- اسپری مدل دهنده که برای مدل دادن به موها به کار می روند.
2-اسپری تثبیت کننده که برای تثبیت مدل مو، استفاده می شوند.

انواع مختلف اسپری برای انواع مختلف مو در بازار فروخته می شود که علاوه بر مواد تشکیل دهنده فرمول آنها، در نحوه پخش قطرات با هم تفاوت دارندو نحوه پخش قطرات نیز رابطه مستقیم با افشانک اسپری دارد.

هر چه قطرات اسپری با اندازه درشت تری پراکنده شوند، موها با قدرت بیشتری به هم متصل می شوند ولی در عوض دیرتر خشک می شوند و مو حالت چسبناک به خود می گیرد.
بر عکس هرچه اندازه قطره های اسپری کوچکتر باشد قدرت اتصال موها کمتر شده، زودتر خشک می شود و با برطرف شدن حالت چسبناک احساس بهتری در اثر استعمال فراورده در هنگام لمس موها، برای مصرف کننده بر جای می ماند.

در انتخاب اسپری باید دقت کنیم تعادل مناسبی بین لطافت و استحکام فرآورده بر قرار باشد به آن معنا که نه خیلی خشک و مستحکم باشد، که لطافت را فدای خود کند و نه آنقدر نرم و بی اثر که کارایی نداشته باشد.
همانطور که گفتیم اسپری ها بر پایه الکل ساخته می شوند، بنابراین حاوی مواد اشتعال پذیر هستند، پس مراقب باشید هنگام استفاده، هیچ گونه شعله ای اطراف شما روشن نباشد. (حتی سیگار هم نباید روشن باشد) اسپری را دور از دسترس بچه ها قرار دهید و آن را بر روی پوست سر آسیب دیده و زخمی به کار نبرید

تحقیقات ثابت کرده است اسپری های مو می توانند باعث تحریک ریه ها و مشکلات تنفسی به خصوص در افراد مستعد و مبتلا به آسم شوند. بیماران آسمی حتی ممکن است با استفاده از آنها دچار حمله آسم شوند. از طرف دیگر تنفس مداوم اسپری مو در طولانی مدت می تواند باعث «فیبروز آلوئولیت» شود؛ بیماری ای که در آن دیواره ریه ضخیم می شود و باعث مشکلات شدید تنفسی و در نهایت مرگ می شود. برای اینکه قطرات این اسپری ها کمتر به دهان و بینی تان وارد شوند بهتر است هنگامی که خودتان یا آرایشگرتان می خواهد اسپری کند، چشم های تان را ببندید و دست تان را روی بینی و دهان تان بگذارید و نفس تان را حبس کنید. توصیه می شود پس از اسپری کردن، برای مدتی کوتاه آن محل را ترک کرده و تهویه اتاق را روشن کنید یا پنجره ها را باز کنید یا اینکه به حیاط یا ایوان منزل بروید و در فضای آزاد اسپری بزنید. باقی ماندن قطرات اسپری مو در فضای منزل و تجزیه شیمیایی آن می تواند روی سلامت شما اثرات نامطلوبی بر جای بگذارد.

خانم های باردار مراقب باشند

اگر زنان در دوران بارداری با اسپری مو به خصوص در محل کار مانند آرایشگاه تماس زیاد داشته باشند، خطر تولد نوزادان پسر آنها با مشکلات و نواقص اعضای تولیدمثل، افزایش پیدا می کند. مطالعات نشان می دهد میزان ابتلا به این نقص عضو در کودکان پسر طی دهه های اخیر به شدت افزایش یافته است. برخی کارشناسان می گویند نوعی ماده شیمیایی موجود در مواد پلاستیکی که «فتالاتس» نامیده می شود عامل بروز این نقص عضو جنینی است. این ماده شیمیایی می تواند تعادل هورمون ها را بر هم بزند و استفاده از آن در اسباب بازی ها چند سال است که در اتحادیه اروپا ممنوع شده است اما ظاهرا این ماده در برخی مواد آرایشی نیز وجود دارد. البته از سال 2005 استفاده از آن در اسپری های مو و سایر مواد آرایشی ممنوع شده است. پس مراقب محصولات تقلبی و قاچاق باشید!