به نقل از آکاایران: حالت دادن به موها یکی از دیرینه ترین رسوم مردم جهان است که برای زیباتر جلوه دادن چهره ی خود موهای خود را به وسیل مواد مختلف حالت می دانند. شکل دادن به مو تاریخچه ای بسیار طولانی به قدمت دوران باستان دارد. در آن دوران از استوانه های  فلزی، روغن ها و مواد معطر برای این منظور استفاده می شد.

ژل موی سر

گاهی از مدل موهایمان خسته می شویم و تلاش می کنیم حالت یا مدل آن را تغییر دهیم. شکل دادن به مو تاریخچه ای بسیار طولانی به قدمت دوران باستان دارد. در آن دوران از استوانه های فلزی، روغن ها و مواد معطر برای این منظور استفاده می شد، اما امروزه فرآورده های گوناگونی تولید شده که همواره بخشی از در آمد ما صرف خریداری آنها می شود. شما با این فرآورده ها چقدر آشنایی دارید؟

ژل مو چگونه کار می کند؟
ژلهای مو مرکباتی اند که بصورت خارجی بالای مو استعمال شده و در نگهداشتن شکل مو موثر میباشند اینها بشکل مایع ، سپری ، ژل عرضه شده و حاوی مرکب پلاستیکی بنام PVP  میباشد که بخاطر شکل دادن مو ها به شکل دلخواه موثر میباشد پولیمیر های موجود در ژل در آب یا الکول حل گردیده و سبب تشکیل یک فلم نازک بین هرتارموگردیده و در اتصال مو ها با یکدیگر کمک می کند.
استفاده منظم از ژل مو می تواند موها را  خشک ، درشت و شکننده  نماید  ژل های مو دارای مواد کیمیاوی مختلفی میباشند که میتواند برای صحت شما بسیار مضر باشند لیست مواد کیمیاوی که در اکثریت ژل های مو دریافت میشوند قرار ذیل اند:
·         Polyquaternium -11
·         Fragrance  یا عطر
·         Tetrasodium EDTA
·         Methylchloroisothiazolinone
 
در حالیکه مواد کیمیاوی ذکر  شده بالا فقط چند مواد محدود کیمیاوی در میان یک لیست بزرگ از مواد کیمیاو ی تشکیل دهنده ژلهای مختلف مو باشد. همچنان یک لیست بزرگی از  اثرات جانبی ناشی ازین مواد کیمیاوی  نیز وجود دارد!
عوارض جانبی   استفاده ژل مو از مسمومیت سیستم معافیتی یا دفاعی  بدن انسان تا  اثرات آن بر روی مغز و سیستم عصبی همراه با اثرات احتمالی دراعضاء حواسی  متغیر میباشد  درحقیقت بعضی از مواد کیمیاوی موجود در ژل مو بعنوان مواد سرطانزا شناخته شده اند  مانندPolyquaternium -11 موجود در ژل مو ولی سرطانزا بودن آن  توسط شواهد کلینیکی تا حال به اثبات نرسیده است.

آکاایران: ژل، اسپری، موس، فوم ، کرم، واکس و ... نام هایی که در بالا به آن اشاره شد، برای خانم ها و آقایانی که موهایشان بر خلاف جاذبه زمین در هیچ جهت دیگری قرار نمی گیرد! وآنها که موهایشان همیشه داخل صورتشان است و در جستجوی راهی هستند که مویشان را به سمت بالا شانه و آن را در همان مکان تثبیت کنند، نام هائی بسیار آشنا هستند. کم نیستند افرادی که بعد از هر بار شستشو و یا قبل از بیرون رفتن از منزل از این مواد استفاده می کنند، اما معدودند کسانی که فرق بین این مواد و کاربردها و مضرات هر یک از آنها را به خوبی بشناسند.

شناخت شیمی بنیادی لوازم آرایشی ، مواد پاک کننده ، پوشش ها یا روکش های سطح و امثال آنها، می تواند ارزش قابل ملاحظه ای در انتخاب این فرآورده ها داشته باشد. درک اثر شیمیایی یک محصول ما را یاری می کند خطر احتمالی آن و ارزش رضایت خاطری را که از آن بدست می آوریم، محک بزنیم. واکنش های حساسیت زا و نحوه استفاده از یک فرآورده ممکن است از شخصی به شخص دیگر تفاوت داشته باشد .

محصولات حالت دهنده مو، همگی از نظر شیمیایی پلیمرهای حل شده در حلال مایع هستند. از نظر ترکیب شیمیایی ژل، موس و فوم، پلیمرهایی بر پایه آب بوده اسپری بر پایه الکل و کرم ها بر پایه روغن هستند.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران