به نقل از اکاایران: ر کارتون ها و انیمیشن ها وقتی می خواهند شخصیت خانم ماجرا را خیلی زیبا و  فریبنده نشان دهند؛ برایش مژه هایی بلند وفرخورده و سیاه می گذارند تا وقتی این شخصیت کارتونی پلک هایش را باز و بسته می کند زیبایی خود را به رخ همه بکشد؛ در دنیای واقعی هم همه خانم ها دوست دارند مژه هایی بلند داشته باشند و تا زمانی که این خواسته شان برآورده نشود احساس می کنند هنوز هم جا دارد که زیباتر شوند.

مژه مصنوعی

مژه های مصنوعی کاربرد راحتی دارد و کافی است آن را یکبار بچسبانید. جنس های جدیدی به بازار آمده که نیاز به چسب جداگانه ای ندارد و استفاده از آنها آسان شده و فقط آماده گذاشتن روی مژه با یک فشار انگشت است. بعلاوه اینکه از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است چون یکبار مصرف نیست و می تواند چندین بار  استفاده شود همچنین تنوع دارد و با تغییر آرایش صورت، می توانید شکل آن را تغییر دهید. هنگام خرید مژه مصنوعی، یا مژه مصنوعی را انتخاب کنید که طبیعی به نظر برسد یا مژه رنگی را انتخاب کنید که جلب توجه بیشتری کند.

آکاایران: برای انتخاب مژه مصنوعی، گزینه های زیادی وجود دارد. برخی مژه ها حجیم و پرپشت هستند در حالی برخی دیگر به صورت تکه ای و کم پشت اند. مژه های حجیم معمولا مصنوعی تر به نظر می رسند. اگر مژه حجیم خریداری کردید و خواستید که طبیعی به نظر رسند، می توانید قبل از چسباندن آنها به چشم، با قیچی آنها را چند تکه کنید. لازم نیست برای خرید مژه مصنوعی هزینه زیادی کنید. مژه مصنوعی در اکثر داروخانه ها و مغازه های مخصوص لوازم زیبایی وجود دارد. از هر مژه مصنوعی، می توان چند بار استفاده کرد.

خطرات استفاده از مژه مصنوعی:

1. آسیب دیدن مژه های طبیعی

برای نصب مژه مصنوعی، از نوعی چسب مخصوص استفاده می شود که اگر فرد دقت نکند، ممکن است مقداری از این چسب روی مژه اصلی ریخته شود و هنگام برداشتن، تعدادی از مژه های اصلی هم کنده شود، یعنی نصب مکرر و طولانی مدت مژه مصنوعی و سپس برداشتن آن از روی چشم، به مژه های اصلی فرد آسیب می رساند و در صورت تکرار زیاد، فرصت جبران و رشد مجدد را به مژه های اصلی نمی دهد و در نتیجه مژه های فرد به مرور زمان کم می شود.

2- التهاب و عفونت چشم

مواد شیمیایی موجود در چسب مژه مصنوعی در برخی افراد ایجاد حساسیت می کند، حتی ممکن است در اثر چند بار استفاده مداوم از مژه مصنوعی، مکان مناسبی برای رشد باکتری های مضر روی چشم ایجاد و چشم دچار عفونت شود.مالیدن ریمل چشم روی مژه هایی که به باکتری آلوده شده است، برای افراد دیگر هم می تواند مضر باشد. البته این کار بیشتر در آرایشگاه های زنانه انجام می گیرد که یک ریمل و خط چشم را برای افراد متعددی استفاده می کنند و باکتری را از یک فرد به فرد دیگر انتقال می دهند.

3- تاری دید

یکی از خطراتی که در کمین افراد استفاده کننده از مژه مصنوعی است، تاری دید یا حتی کور شدن دائمی در اثر ریختن چسب مژه مصنوعی به داخل چشم فرد است. بنابراین افراد باید هنگام استفاده از چسب مژه مصنوعی خیلی دقت کنند. لزوم این دقت زمانی بیشتر می شود که فرد استفاده کننده از مژه مصنوعی، از لنز هم استفاده کند. در این صورت به محض احساس سوزش در چشم، باید بلافاصله لنز را از چشم درآورد و مژه مصنوعی را نیز برداشت و چشم ها را شست.

نکاتی در مورد چسب مژه مصنوعی

1. بهترین چسب ها برای استفاده از مژه مصنوعی استفاده از چسب های جراحی است که در داروخانه ها موجود است. مثل چسب های مشکی و چسب های سفید که در ابتدا سفید و به تدریج بی رنگ و شفاف می شوند.

2. سعی کنید چسب را با تیوپ آن به مژه نزنید بلکه با یک خلال دندان و مشابه آن چسب را روی نوار داخلی مژه بزنید.

3. چسب مژه را می توان روز قبل در پشت گوش فرد تست و تا 24 ساعت صبر کرد اگر واکنشی ایجاد نشد می توان از آن چسب استفاده کرد.

4. همیشه چسب را داخل یک ظرف مخصوص بریزید و در آن را محکم ببندید، بعد مژه را به چسب آغشته کنید.

 چگونه مژه های مصنوعی را دوباره استفاده کنید؟

قبل از هر چیز توصیه می کنیم حتما مژه مصنوعی ها را قبل از خواب درآورده و چشم ها را خوب پاک کنید تا باعث بیماری های چشمی نشوید. بعد از برداشتن مژه ها آنها را لای دستمال کاغذی آغشته به الکل گذاشته و خوب آن را پاک کنید، بدون فشار یا کشیدن مژه ها. چندبار دستمال را عوض کنید تا کاملا ریمل و خط چشم و چسب روی مژه ها پاک شود و در آخر آن را با باد سشوار خنک خشک کرده و برای استفاده بعدی آماده کنید. البته توصیه می شود یک بار مژه مصنوعی را مصرف کنید که هیچ شکی در سلامت چشمان شما به وجود نیاید.

نکات تکمیلی

همانطور که بسیاری از ما برای استفاده از سایه چشم برس مخصوص داریم و از برسی که همراه سایه چشم فروخته می شود استفاده نمی کنیم، بسیاری از متخصصین معتقدند که برای چسباندن مژه مصنوعی نیز نباید از چسبی که به همراه آن فروخته می شود استفاده کرد و باید چسبی مخصوص که معمولا به رنگ تیره نیز هست، از داروخانه ها یا مغازه خریداری کرد. برای جدا کردن مژه مصنوعی، ابتدا مقداری لوسیون یا مایع پاک کننده آرایش بر روی چشمان خود بمالید. سپس چشمان خود را ماساژ دهید. با اینکار مژه ها خود به خود جدا می شوند. اگر جدا نشدند، می توانید از آب گرم نیز برای تسهیل کار استفاده کنید.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران