آکاایران: خط چشم ها از  الکل و روغن  تهیه شده اند و  دارای رنگدانه های شیمیایی که بیشتر آلرژی زا می باشد و  استفاده از آن ها سبب میشود که پایین پلک  گل مژه بوجود آید  . رنگدانه های شیمیایی ممکن است منافذ غدد پلکی را ببندند و باعث خشکی چشم و تاری دید شوند. حتی درکسانیکه زمینه این نوع حساسیت ها را دارند، استفاده از خط چشم می تواند موجب تشدید بیماری شود و احتمال ابتلا به گل مژه یا ریزش مژه را بالا ببرد.

عفونت های چشمی در بانوان شش برابر شایع تر از آقایان می باشد و جزدلایل آناتومیک، استفاده از وسایل آرایشی می تواند علت این شیوع باشد. به هر حال بیماری کسانی که زمینه عفونت لبه پلک یاخشکی چشم دارند با این وسایل شدت پیدا میکند و باید تا جای ممکن از مصرف این محصولات حذر کنند.

استفاده از مداد چشم یا حتی تراش مشترک برای تراشیدن مداد می تواند باعث انتقال بیماری های التهابی و عفونت ها و به ندرت انتقال دهنده هپاتیت یا حتی ایدز شود. برخی ویروس ها در اشک چشم هستند و نوک مداد آغشته به ویروس به راحتی می تواند بیماری را انتقال دهد.

حتی سرمه هایی که امروزه تولید می شود نیز حساسیت زا هستند و استفاده از آنها باید محدود شود. متاسفانه عمده موادی که در کشور ما و کشورهای عربی در ساختن این ماده آرایشی به کار می رود، از هند و چین وارد می شود و تولید کشورهای اروپایی نیست و همین موضوع احتمال آلرژی زا بودن خط چشم را افزایش می دهد. استاندارد بودن محصول بسیار مهم است ولی این باور که خط چشم استاندارد باعث بروز التهاب و حساسیت نمی شود، درست نیست چون هر خط چشمی می تواند بیماری زا باشد.

.

منبع : mihantaz.com