آکاایران:  ترکیب سرمه هایی که در حال حاضر در بازار هست مشخص نیست و تا جایی که من اطلاع دارم، هیچ سرمه ای با برند معتبر و استاندارد موجود نیست بنابراین از لحاظ بهداشتی قابل اعتماد نمی باشد…

علاوه بر این، نکته ای که لازمه  همواره به آن توجه کنیم این است که بهتر است از هیچ لوازم آرایشی برای چشم استفاده نشود چون هر جسم خارجی غیر از اشک که در تماس با چشم قرار گیرد، میتواند آن را تحریک و ملتهب کند. حتی قطره هایی که چشم پزشکان تجویز میکنند،شبیه قطره های آنتی بیوتیک و قطره اشک و… چشم را تحریک میکند چه رسد به موادشیمیایی ای که معلوم نیست ترکیبشان چیست؛ چه لوازم آرایش چشم و چه سرمه.

از سوی دیگر، اینکه خاصیتی از طریق مصرف ماده ای خاص مثل سرمه به چشم برسد، مبنای علمی ندارد و در هیچ کتاب و مقاله علمی ای درباره آن نوشته نشده و در مجامع علمی هم هیچ صحبتی در این باره نشده است اما متاسفانه برخی مادربزرگ ها به غلط سرمه را که معلوم نیست از ترکیب چه موادی درست شده، به چشم نوزادان می زدند و گاهی می زنند و بارها شاهد عوارض و مشکل هایی که با این اقدام بروز می کند، بوده ایم.

نکته دیگر این است که اگر واقعا این وسیله آرایش قدیمی خاصیتی داشت، برند معتبری از آن به بازار می آمد کمااینکه مردم قبلا پمادسوختگی را خودشان می ساختند ولی امروزه نمونه های استاندارد آن به بازارآمده است ولی چرا هیچ کارخانه ای که تاییدیه وزارت بهداشت را داشته باشد، سرمه را نساخته است؟

در آخر اینکه مصرف سرمه مخصوصا برای شیرخواران و نوزادان بسیارخطرناک است. علاوه براین، سرمه از آن نوع لوازم آرایشی است که مثلا مادر و دختر و… با هم مشترک از آن استفاده می کنند که باعث انتقال برخی بیماری های چشمی هم می شود، بنابراین استفاده از آن توصیه نمی شود.

.

منبع : mihantaz.com