صورت لاغر و کشیده

 
ممکن است شما هم با اشخاصی  روبرو شده اید که در پی  رژیم غذایی شدید یا بدنسازی که با لاغری سریع همراه است دچار لاغری صورت شده اند و بدنبال راه حلی برای آن هستند. برخی از باشگاه های ورزشی دستورالعمل های خاصی در لاغری دارند مثلا در بدنسازی دوره ای به نام دوره ماهیچه وجود دارد که در آن اصطلاحا بدن را خشک می کنند تا لاغر شود و ماهیچه ها بیرون بزند، بعد ماهیچه ها را تقویت می کنند. در این دوره تمرین های سخت انجام می دهند، رژیم غذایی خاصی می گیرند، آب کم می خورند و قرص و داروهای خاصی مصرف می کنند. در مواردی مشاهده می شود که پوست صورت شادابی و شفافیتش را از دست می دهدو زیر چشم ها و گونه ها گود می افتد.

 

در این موارد باید گفت رژیم های پروتئینی باعث کم آبی و دفع آب بدن می شوند. این موضوع به شدت روی بافت صورت تاثیر دارد و باعث گود افتادگی چشم ها و چروکیدگی پوست می شود. این حالت در رژیم های بدنسازی دیده می شود.می توان گفت این نوع رژیم های غذایی بسیار بی رحمانه است و به شدت به بدن آسیب می رساند.در صورتیکه افراد برنامه غذایی را به حالت عادی برگردانند و به اندازه کافی آب بخورند، مشکلشان به مرور زمان تا حد زیادی حل خواهد شد.
 
 
دریافت کالری اضافه و بیشتر از نیاز بدن به هر شکل (پروتئین، نشاسته یا چربی) می تواند باعث اضافه وزن شود و این افزایش وزن باعث افزایش درصد چربی بدن خواهدشد که بسیار خطرناک است. پیشگیری از افزایش وزن با تعادل ساده کل انرژی که از نوشیدنی و خوراکی هایی که دریافت می کنیم با انرژی مورد نیاز بدن امکان پذیر است.  
 

و اما توصیه  متخصص پوست :

 
علت تغییر شکل صورت در این موارد، کم شدن چربی زیرپوست و آب بدن است که برای رفع آن می توان از ، لیزر و تزریق چربی استفاده کرد.چند جلسه درمان با لیزرهای فرکشنال که کلاژن سازی را تحریک می کند، می تواند شادابی پوست را برگرداند. در مواردی که برای فرد اهمیت ویژه ای داشته باشد,می توانند برای تزریق چربی مراجعه کنند اما معمولا برای  مدت کوتاه، نیاز نیست.
 
تقریبا هیچ کدام از داروهایی که در باشگاه های بدنسازی استفاده می شود، موردتایید پزشکان نیست. برخی از این داروها عوارض فوق العاده زیادی دارند. مثلا انسولین که در باشگاه های بدنسازی مصرف می شود، عوارض شدید و حتی مرگ ومیر را در پی دارد. سایر داروهایی که در باشگاه های بدنسازی مصرف می شوند نیز ترکیب های هورمونی دارند که عوارضشان بیشتر از منافع آنهاست و روی قسمت های مختلف بدن تاثیر منفی می گذارند. مثلا ترکیب های استروییدی باعث پوکی استخوان، تخریب مفاصل، درگیری چشمی و قلبی می شوند.
 
ترکیب های تستوسترون نیز عوارض کبدی دارند، بنابراین استفاده از این داروها چه برای افزایش و چه برای کاهش وزن به هیچ وجه توصیه نمی شود. مصرف دارو باید با نظر پزشک و پس از بررسی های هورمونی و آزمایش های پزشکی لازم انجام شود.

 

منبع : hidoctor.ir