مجله سیب سبز - ستاره محمد: کره‌ای‌ها در اعمال جراحی زیبایی فک زبانزد خاص و عام هستند! اگر به عکس‌های قبل و بعد ازعمل آنها نگاه کرده باشید می‌دانید این جراحی‌ها کاملا چهره فرد را تغییر می‌دهند و صورت‌های درشت، مردانه و نامتناسب را به اصطلاح بیبی‌فیس و ظریف می‌کنند. چهره‌های بی‌زاویه و چانه‌های فرورفته هم با این عمل زیبایی، زاویه‌دار و جذاب می‌شوند اما این جراحی‌ها فقط در کشور کره رایج نیستند بلکه در ایران نیز مدتی است که حسابی طرفدار پیدا کرده‌اند.

 اگر شما هم فکر می‌کنید فک‌تان با دیگر اجزای صورت‌تان تناسب ندارد، حتما این مقاله را بخوانید تا با انواع جراحی‌های فک، مزایا و معایب، دوران نقاهت و مراقبت‌های پس از آن آشنا شوید. دکتر سامان کلباسی، متخصص جراحی فک و صورت و دکتر محمدصادق احمدآخوندی، متخصص ارتودنسی و استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران شما را در این زمینه راهنمایی می‌کنند.شاید مشکل فک‌تان ارثی باشد!

جراحی‌های سر و گردن یا فک و صورت متنوع و متفاوت هستند. به گفته دکتر سامان کلباسی، متخصص جراحی فک و صورت، بعضی از این جراحی‌ها به‌طور خاص مربوط به فک بالا و پایین می‌شود؛ برای مثال ممکن است فک پایین وضعیت طبیعی داشته باشد اما فک بالا جلو یا عقب باشد یا برعکس ممکن است فک بالا طبیعی باشد و فک پایین کج، جلو یا عقب باشد و حتی در بعضی موارد هم هر دو فک با هم مشکل دارند. این حالت‌ها معمولا ژنتیکی و ارثی است و در سایر اعضای خانواده نیز دیده می‌شود. اگر فک پایین خیلی عقب باشد معمولا علت آن ضربه به فک و شکستن مفصل آن در دوران کودکی است. در واقع مرکز رشدی فک پایین در این ناحیه قرار دارد و ضربه به آن ممکن است رشد فک را متوقف کند.

قدم اول ارتودنسی، قدم دوم جراحی فک

دکتر محمدصادق احمدآخوندی، متخصص ارتودنسی معتقد است، اگر مشکلات فک از طریق ارتودنسی به‌طور کامل درمان نشود معمولا فرد به جراحان فک و صورت ارجاع داده می‌شود. در واقع اگر انتظارات بیمار و پزشک از لحاظ زیبایی، عملکرد و ثبات درمان با ارتودنسی برآورده نشود و موقعیت دندان‌ها و بافت‌های نگهدارنده آنها به خطر بیفتد، جراحی برای فرد لزوم پیدا می‌کند. ارتودنسی و جراحی در درمان این افراد، مکمل یکدیگر هستند.

به گفته دکتر کلباسی، کسانی که فک پایین و بالای‌شان مشکل دارد، معمولا باید 9 تا 12 ماه قبل از جراحی، درمان ارتودنسی شوند زیرا دندان‌های‌شان به خوبی روی هم قرار نمی‌گیرد. با استفاده از ارتودنسی، موقعیت دندان‌ها به حالت طبیعی درمی‌آید که البته باعث می‌شود فک قبل از عمل ظاهر بدتری پیدا کند اما بعد از جراحی، دندان‌ها روی هم جفت خواهند شد که در غیر این صورت، مفصل فک پایین دچار مشکل می‌شود. دکتر محمدصادق احمدآخوندی نیز معتقد است، بیش از درصد از افراد نیازمند جراحی فک باید قبل از جراحی ارتودنسی شوند زیرا روابط دندانی‌شان در شرایطی شکل گرفته که فک بالا و پایین رابطه قابل قبولی با هم نداشته‌ اند.

حال که می‌خواهیم فک را جابه‌جا کنیم طبیعتا ارتباط دندان‌ها به هم می‌خورد بنابراین باید قبل از عمل یک آماده‌سازی با ارتودنسی انجام شود تا جراح بتواند حداکثر توان خود را برای اصلاح مشکل بیمار به کار گیرد. در واقع ابتدای کار با ارتودنسی شروع می‌شود، سپس جراحی انجام می‌گیرد و بعد دوباره بیمار نزد ارتودنتیست می‌رود تا اقدامات و تنظیمات نهایی در موارد خاص روی دندان‌ها صورت گیرد.

بدون جراحی هم می‌توان فک را تغییر داد؟

مواردی از ناهنجاری‌های فک که به اصطلاح لب مرزند و خیلی شدید نیستند، شاید نیاز به جراحی پیدا نکنند. به گفته دکتر آخوندی، استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، در این گونه موارد باید خطرات جراحی و دیدگاه بیمار و پزشک را در نظر گرفت بلکه شاید بتوان با پایین آوردن درصدی از انتظارات، با کمک ارتودنسی مشکل را رفع کرد. علاوه براین، امروزه امکانات بسیاری در زمینه ارتودنسی فراهم شده، از جمله مینی‌اسکروها یا ایمپلنت‌های ارتودنسی که در اعمال زیبایی به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌شوند و نتیجه درمان را بهتر می‌کنند. البته این موضوع شامل همه ناهنجاری‌ها نمی‌شود و در صورتی که مشکلات شدید باشد حتما باید مورد جراحی قرار گیرد.

,پیاده کردن فک  با تیغ جراحی! جراحی فک,جراحی زیبایی,فک و صورت,آموزش آرایش آرایش صورت آرایش چشم گریم مدل ابرو

جراح فک و صورت یا متخصص جراحی پلاستیک؟

اغلب جراحی‌های مربوط به فک از داخل دهان انجام می‌شود و جای برشی روی صورت باقی نمی‌ماند. دکتر کلباسی در این باره توضیح می‌دهد: این شیوه جراحی اختصاصا مربوط به رشته جراحی فک و صورت است و متخصصان جراحی پلاستیک یا گوش و حلق و بینی ممکن است آنها را از داخل دهان انجام ندهند. علاوه بر این، متخصصان جراحی فک و صورت ابتدا یک دوره دندانپزشکی را گذرانده‌اند و بعد تخصص جراحی فک و صورت گرفته‌اند بنابراین به صورت علمی با رابطه دندانی آشنا هستند و می‌توانند به بهترین نحو اعمال جراحی فک را انجام دهند.

جراحی فک چگونه انجام می‌شود؟

بعد از انجام ارتودنسی و آماده شدن برای جراحی، بیمار طی یک بیهوشی حدودا سه تا چهار ساعته تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. تمامی تزریقات و برش‌ها نیز داخل دهانی است. دکتر کلباسی در ادامه توضیح می‌دهد برای جراحی فک پایین به گوشه‌های دهان و پشت دندان‌های عقل داروی بی‌حسی تزریق می‌کنیم، سپس بافت را باز می‌کنیم و فک پایین را در هر دو طرف از زاویه فک در بعد عمودی برش می‌دهیم و جدا می‌کنیم. برای جابه‌جایی فک بالا نیز از حدود 10 میلی‌متر بالای دندان‌ها، لثه را برش می‌دهیم و بافت نرم را کنار می‌زنیم. بعد از آن فک بالا را با فرز برش می‌دهیم و کاملا هر دو طرف را از استخوان جمجمه جدا می‌کنیم و سپس به اندازه لازم هر دو فک را حرکت می‌دهیم.

دوره نقاهت چقدر است؟

قبل از جراحی فک باید وسیله‌ای به نام «اسپلینت» ساخته شود. به گفته دکتر کلباسی این وسیله موقعیت دندان‌ها را حین عمل به جراح نشان می‌دهد. در حقیقت بعد از اینکه فک بالا را آزاد می‌کنیم آن را روی اسپلینت روی فک پایین قرار می‌دهیم سپس بر مبنای آن فک بالا را به‌وسیله پلاتین‌هایی از جنس تیتانیوم یا پیچ فیکس می‌کنیم. بعد از آن هم فک پایین را بر مبنای فک بالا و رابطه دندانی صحیح با پیچ، سیم یا پلاتین فیکس می‌کنیم. اگر فیکسیشن یا ثابت‌سازی فک صددرصد کامل انجام شود، لازم نیست بعد از عمل دهان بیمار را ببندیم.

اگر هم از سیم یا وسیله‌ای غیر از فیکسیشن استفاده کنیم مجبور هستیم دهان بیمار را برای یک ماه تا شش هفته بسته نگه داریم تا استخوان فک جوش بخورد. طی این مدت بیمار باید از طریق بینی با لوله یا از طریق نی از گوشه دهان مایعات مصرف کند.

اما در تکنیک‌های جدید سعی می‌کنیم فک را کاملا فیکس کنیم تا مجبور نشویم دهان بیمار را بسته نگه داریم. لازم به ذکر است که امروزه با پیشرفت سیستم بیهوشی و داروهای مسکن جدید، درد بعد از جراحی فک شاید در حد خیلی ملایم باشد.

فک و صورت


باید رژیم غذایی‌تان را تغییر دهید!

مراقبت‌های بعد از عمل فک بستگی به نوع جراحی دارد. دکتر کلباسی به کسانی که فک بالا و پایین‌شان را همزمان با هم عمل کرده‌اند، توصیه می‌کند، حداقل تا دو ماه ورزش‌های سنگین انجام ندهند. همچنین این افراد باید سرشان را حین خواب بالا قرار دهند و در دو روز اول از کمپرس یخ استفاده کنند.

بعد از آن نیز می‌توانند از کمپرس گرم استفاده کنند. از انجام فعالیت‌های سنگین، پایین گرفتن سر برای مدت طولانی، آسیب و ضربه به صورت نیز باید خودداری شود. همچنین این افراد باید تا حدود یک ماه رژیم غذایی کاملا نرم داشته باشند.

رعایت بهداشت دهان و مسواک زدن بعد از عمل نیز نباید فراموش شود. علاوه بر اینها، هرچه وسعت عمل بیشتر باشد ورم بیشتری ایجاد می‌شود. کسانی که فک بالا و پایین را با هم عمل می‌کنند معمولا بین شش ماه تا یک سال ورم دارند. ورم آن هم تقریبا تا ناحیه زیر چشم را فرامی‌گیرد اما کسانی که فقط فک پایین را عمل می‌کنند خیلی کمتر دچار ورم می‌شوند.

سر کیسه را شل کنید

هر عملی عوارض خاص خودش را دارد. از آنجایی که عروق و اعصاب زیادی از فک بالا و به‌خصوص فک پایین عبور می‌کنند ممکن است بعد از جراحی، عصب اصلی حسی لب و دندان‌های پایین به صورت موقتی تحریک شود و لب پایین مقداری بی‌حس بماند. البته دکتر کلباسی در این خصوص توضیح می‌دهدکه این حالت بعد از شش ماه تا یک سال رفع خواهد شد.

همچنین ممکن است هنگام جدا کردن فک بالا بعضی از عروق اصلی آسیب ببینند و بعد از عمل خونریزی کنند که در این صورت فک بالا باید مجددا جدا شده و عروق بسته شود. به‌طور کلی این عوارض بسیار نادر بوده و تا به حال موارد زیادی از آنها مشاهده نشده است. هزینه‌های جراحی فک نیز بستگی به نوع عمل، جراح و بیمارستان دارد. به‌طور حدودی شاید بتوان گفت جراحی هر فک بین چهار تا پنج میلیون تومان هزینه برمی‌دارد.

در جوانی جراحی فک انجام دهید

اگر شدت مشکلات فکی خیلی زیاد باشد فرد باید صبر کند تا به سن بلوغ برسد و بعد در مورد جراحی تصمیم‌گیری کند. به گفته دکتر کلباسی سن 18 تا 25 سالگی بهترین زمان برای عمل است چراکه در این دوران رشد فک بالا و پایین تمام شده است. اگر هم شدت مشکلات فک کم باشد تا زمانی که رشد فک متوقف نشده است؛ می‌توان با دستگاه‌های مخصوص ارتودنسی، فک را جابه‌جا کرد یا جلوی رشد آن را گرفت یا رشدش را افزایش داد.

دکتر آخوندی نیز معتقد است، آغاز درمان ناهنجاری‌های فکی در سن رشد و از حدود شش تا هفت سالگی باعث می‌شود نیاز به جراحی کاهش پیدا کند و حتی اگر نیاز به جراحی هم از بین نرود، شروع درمان از این سن باعث می‌شود میزان جابه‌جایی فک و تغییرات مورد نیاز در جراحی کمتر شود. به این ترتیب بیمار عوارض کمتری را متحمل خواهد شد.

,پیاده کردن فک  با تیغ جراحی! جراحی فک,جراحی زیبایی,فک و صورت,آموزش آرایش آرایش صورت آرایش چشم گریم مدل ابرو


آیا گونه را می‌توان همزمان برجسته کرد!

گونه‌ها در صورت باید برجستگی مشخصی داشته باشند. به گفته دکتر کلباسی کسانی که فک بالای‌شان عقب است، معمولا برجستگی گونه خیلی کمتری دارند. برای این افراد بعد از عمل فک معمولا از پروتز گونه استفاده می‌شود. همچنین می‌توان فک بالا را از ناحیه بالاتری برش داد و گونه را همراه با فک جدا کرد و جلو آورد. به این ترتیب هم فک جلو می‌آید و هم برجستگی گونه بیشتر می‌شود.

فک‌تان بی‌زاویه یا مربعی است؟!

بعضی افراد زاویه‌های فک پایین‌شان برجستگی زیادی دارد و این موضوع حالت مردانه به صورت‌شان می‌دهد. خیلی از خانم‌ها از این وضعیت ناراضی هستند. دکتر کلباسی توضیح می‌دهد در این موارد می‌توان زاویه فک را با تراش دادن کاهش داد. برعکس این حالت نیز وجود دارد؛ خیلی از افراد صورت گردی دارند و برجستگی و زاویه فک پایین‌شان کم است. برای آنها نیز می‌توان از پروتزهای مخصوص زاویه فک استفاده کرد. این جراحی‌ها همگی از داخل دهان انجام می‌شوند و بسیار راحت‌تر از جراحی‌های فک هستند زیرا طی آنها فک برشی داده نمی‌شود.

البته این اعمال هم بهتر است با بیهوشی کامل انجام شود. همچنین کسانی که برجستگی چانه‌شان کم است می‌توانند از پروتزهای چانه استفاده کنند. این پروتز نیز با برش داخل دهانی در جلوی دندان‌های پایین، زیر عضله قرار داده می‌شود.