کرم ضد آفتاب و باورهای غلط

با توجه به شروع فصل تابستان، همه فکر می‌کنند که باید مصرف کرم‌های ضد آفتاب را هم شروع کنند، حال آن‌که پوست ما همیشه به محافظت در برابر آفتاب احتیاج دارد.پزشکان متخصص معتقدند استفاده از کرم‌های ضد‌آفتاب هنگام ابری بودن هوا نیز ضروری است.
 


هرچند در بازار متنوع کرم‌های ضد آفتاب، انتخاب کرم مناسب کمی مشکل است، اما بد نیست بدانیم استفاده درست و مناسب اهمیت بیشتری از انتخاب کرم دارد.
کارشناسان عقیده دارند که نباید به اشتباه تنها پوست صورت را در برابر آفتاب محافظت کرد، بلکه تمام قسمت‌های بدن که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند نیاز به پوشش و حفاظت دارند.
از سوی دیگر بسیاری در مصرف کرم ضد آفتاب هم دچار باورهای غلط هستند که به برخی از آنها اشاره می‌شود.

صرفه‌جویی در مصرف
نکته اول این‌که اگر به میزان کافی از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نشود، پوست شما به اندازه احتیاج محافظت نخواهد شد. متخصصان پوست بر این عقیده‌اند که استفاده از کرم‌های ضد آفتاب تنها برای پوست صورت کافی نیست و هر نقطه‌ای از بدن که در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، باید محافظت شود. همچنین حداقل 20 دقیقه قبل از خروج از منزل باید ضدآفتاب را استفاده کرد و هر چند ساعت یکبار آن را تجدید کرد. پس باید ضد آفتابی تهیه کرد که از نظر مالی مجبور به صرفه‌جویی در مصرف آن نشویم.

عدم استفاده در روزهای ابری
آیا فقط به این دلیل که ماشین دیگری در خیابان نمی‌بینید، از بستن کمربند ایمنی خود نیز اجتناب می‌کنید؟ در مورد نور آفتاب هم همین طور است. چه خورشید را ببینیم و چه قادر به دیدن آن نباشیم، باید از پوست خود در برابر اشعه آن محافظت کنیم.
در یک روز ابری در فصل زمستان، همان قدر در معرض اشعه UVA (نوعی اشعه که موجب پیری پوست و سرطان می‌شود) قرار داریم که در گرم‌ترین و آفتابی‌ترین روزهای تابستان. پس همیشه باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کرد.

تصور محافظت کامل
هیچ وقت فکر نکنید که همیشه ایمن و در حفاظت کامل از اشعه خورشید هستید. مردم اغلب فکر می‌کنند که SPF بالاتر به معنای محافظت و پوشش طولانی‌تر و بهتر است. اما هر ضد آفتابی پس از چند ساعت به تجدید نیاز دارد.
پس بدون توجه به شماره SPF ضد آفتاب مصرفی، باید آن را هر دقیقه تجدید کنید.

انتخاب نادرست

ضد آفتابی که مانع از رسیدن طیف گسترده‌ای از نور خورشید از جمله اشعه‌های UVA و UVB به پوست شود، چیزی است که شما برای محافظت از پوست خود به آن نیاز دارید. پس ضد آفتابی را انتخاب کنید که به طور کامل پوست شما را محافظت کند.
همه نواحی پوست که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند باید محافظت شوند. به همین دلیل متخصصان توصیه می‌کنند زمانی که در نور آفتاب قرار می‌گیرید از کلاه یا چتر استفاده کنید و همین‌طور که به سر خود اهمیت داده‌اید، گوش‌ها را نیز فراموش نکنید. پاها نیز قسمت دیگری از بدن هستند که افراد معمولا فراموش‌شان می‌کنند، به خصوص بعد از به آب زدن، بنابراین اول به پاهای خود ضد آفتاب بزنید و بعد صندل بپوشید. این‌گونه بهتر می‌توانید در برابر آفتاب از خودتان محافظت کنید.

ریاضیات با ضد‌آفتاب
استفاده از کرمی با SPF15 روی کرمی با SPF30 به معنای محافظت به اندازه SPF40 نیست.
پس ضد آفتابی مناسب مصرف کنید تا از حداکثر فواید آن بهره ببرید. در این خصوص می‌توانید از پزشک مشورت بخواهید.

لوازم آرایش یا ضد آفتاب
بسیاری از پودرها و کرم‌های مخصوص آرایش حاوی ضد آفتاب هستند. اما این به معنای محافظت کامل پوست توسط آنها نیست.
کارشناسان می‌گویند نباید محافظت در برابر آفتاب را به عهده این‌گونه مواد گذاشت.
در پایان باز هم ذکر این نکته ضروری است که بهتر آن است که برای محافظت بهتر و کامل‌تر در برابر آفتاب از پزشک متخصص کمک بخواهید تا کرمی مناسب برای پوست شما معرفی کند و استفاده مرتب و صحیح آن را نیز فراموش نکنید.