به نقل از آکاایران: کِرِم هایی که اخیرا به بازار ارایه شده است، هم با اثر مستقیم روی ریشه موها و هم با اختلال در تغذیه فولیکول ها می توانند تا حدودی روی کاهش رشد موها و نازک شدن آنها تاثیر گذار باشد.

کرم موبر

موهای زاید یکی از مشکلات رایج خانم هاست. بخشی از این موهای زاید، موهای طبیعی بدن اند ولی بخشی نیز ممکن است ناشی از پرمویی باشند؛ مثلا موهای بالای لب فوقانی، دور سینه و روی ران....

آکاایران: در بعضی از خانم ها رشد موهای زبر و ضخیمی مشاهده می شود که تحمل آن برای بیشتر زنان مشکل است. رفع و کاهش این موها از علایق دیرینه خانم هاست و روش هایی از قدیم الایام برای این کار وجود داشته که هر فرد، بسته به علاقه و شدت رشد این موها، یکی از این روش ها را انتخاب می کرده؛ از بند انداختن و موم یا واکس گرفته تا تیغ و کِرِم های موبر.

اما همه روش های فوق موقتی اند و اخیرا روش هایی مانند الکترولیز و لیزرتراپی جهت از بین بردن موهای زاید در اختیار پزشکان قرار دارد که جزو روش های دایمی محسوب می شوند ولی با توجه به اینکه امکان انجام این روش های جدید در همه افراد وجود ندارد، کارخانجات مختلف به دنبال فرمولاسیون کِرِم هایی هستند که استفاده از آنها برای همه مقدور باشد و هزینه چندانی هم در برنداشته باشد.

کِرِم های فوق الذکر ترکیباتی مانند اسید فرولیک و اسید کافئیک و یا مواد کمپلکس گیاهی در ترکیب خود دارند. البته در کشورهای مختلف و جهت مقاصد تحقیقاتی کرم های ضدپرمویی که به طور خوراکی مصرف می شوند، ساخته و مصرف شده که با نتایج ضعیفی همراه بوده است.


کِرِم هایی که اخیرا به بازار ارایه شده است، هم با اثر مستقیم روی ریشه موها و هم با اختلال در تغذیه فولیکول ها می توانند تا حدودی روی کاهش رشد موها و نازک شدن آنها تاثیر گذار باشد.

نتایج مطالعات و تجربیات مختلف در مورد این کِرِم ها بسیار متفاوت می باشد.

6 تا 7 ماه برای پشت گردن
4 تا 5 ماه برای زیر بغل
1 تا 2 ماه برای دست ها
1 ماه برای پشت
2 ماه برای شکم
5 تا 6 ماه برای خط مایو
1 تا 2 ماه برای پاها

طرز استفاده از کِرِم های موبر
برای مصرف لازم است ابتدا موهای ناحیه با روش هایی از قبیل واکس، اپیلاتور یا بند انداختن از ناحیه موردنظر از ریشه کنده شود ولی تیغ و یا روش های دیگر سطحی توصیه نمی شود. سپس مقدار کافی از کِرِم روی ناحیه و به صورت خلاف جهت رویش موها، مالیده شده و ماساژ داده می شود. در صورتی که موها کنده نشده و یا از روش های سطحی مانند تیغ و یا کرم موبر استفاده شده باشد، مدت زمان بیشتری برای بروز آثار این کرم ها لازم خواهد بود.

با اینکه مصرف این کرم ها هم برای آقایان و هم خانم ها امکان پذیر است، لیکن در بین بانوان طرفداران بیشتری دارد.

لازم به توضیح است با توجه به محدودیت مطالعات انجام گرفته در گروه های سنی مختلف، لازم است از مصرف این کرم ها در بانوان باردار، مادران شیرده و افراد زیر 10 تا 12 سال پرهیز شود. در ضمن برای بروز نتایج پایدار لازم است این کرم ها به مدت 4 تا 8 ماه و هر شب قبل از خواب روی ناحیه موردنظر استفاده شود. همواره لازم است علت اصلی پرمویی را پیدا کنید.

باید علت اصلی را پیدا کنید
همان طور که در ابتدای بحث مطرح شد، اول باید مشخص شود که موهای تحت درمان از چه نوعی بوده و علت رویش آنها چیست؟ آیا این روش ها از نوع زبر بوده یا موی کرکی است؟ آیا از نوع وابسته به هورمونی است یا خیر؟ آیا همراه با علایم و عوارضی در نواحی دیگر بدن است یا نه؟ آیا بیمار از تاخیر یا قطع پریودهای ماهانه، کاهش موهای جلوی سر و یا جای آکنه ها و جوش های شدید در نواحی دیگر خود شاکی است یا نه؟ وضعیت هورمونی مردانه و یا زنانه بیمار از چه قرار است؟ آیا هیچ گونه ناراحتی و نامنظمی هورمونی در بیمار وجود دارد؟ آیا سطح هورمون مردانه بیمار بالاتر از حد طبیعی است؟ وضعیت کارکرد سایر غدد از جمله تیرویید چگونه است؟ آیا تخمدان های وی دارای کیست های متعدد است یا نه؟ آیا تخمک گذاری بیمار طبیعی و به موقع است؟ کارکرد غدد فوق کلیه بیمار چگونه است؟ آیا بیمار ترشح غیرعادی از سینه ها یش دارد؟ آیا هیچ گونه مقاومت به انسولین در بیمار مشاهده می شود؟ و نیز علاوه بر بررسی موارد فوق باید توجه کنید که آیا سایر داروهای مصرفی بیمار ممکن است همراه با افزایش موهای زاید باشد؟ آیا فرد داروهایی مانند کورتون یا فنی تویین را به طور مزمن مصرف می کند؟

تمام موارد فوق همکاری نزدیک متخصص پوست، متخصص زنان و متخصص غدد را می طلبد و بعد از تمام بررسی های فوق مشخص می شود که آیا پرمویی بیمار ناشی از بیماری خاصی بوده و یا حالت ایدیوپاتیک دارد و آیا اصولا درمان های طبی خاصی را می طلبد یا نه؟ در برخی از موارد فوق لازم است بیمار تحت درمان دارویی خوراکی به مدت طولانی قرار گرفته و یا حتی جراحی خاصی روی بیمار انجام گیرد.

در برخی از موارد لازم است داروهای هورمونی، کورتون خوراکی یا تزریقی، بلوک کننده های هورمون مردانه و... برای بیمار توصیه شود، بنابراین همان طور که ملاحظه می کنید کلمه پرمویی و رفع پرمویی فقط یک حالت یا یک بیماری نبوده، بلکه خود علامتی است که می تواند ناشی از علل و بیماری های متعددی باشد. این علل در برخی از موارد بسیار متفاوت و دور از هم بوده و درمان های کاملا متفاوتی را هم نیاز خواهد داشت.

نژاد به نژاد، قوم به قوم
علاوه بر زمینه های بیماری آنچه که در مورد پرمویی باید به آن توجه شود مسایل نژادی است. بسیاری از بانوان در آسیای جنوبی، اروپای شرقی و نیز در مناطقی از جنوب اروپا و همین طور بسیاری از بانوان نژاد آفریقایی ممکن است به طور معمول رویش مو روی صورت و شکم و حتی ران ها و پاها داشته باشند که ناشی از مسایل ژنتیکی و نژادی بوده و بر هیچ بیماری خاصی دلالت ندارد، بنابراین نه فقط بررسی پرمویی، بلکه حتی اطلاق کلمه پرمویی نیز به افراد باید بادقت صورت گیرد.

به نظر می رسد تبلیغات رسانه ای که خانم ها را به صورت افرادی کاملا عاری از هرگونه موی زاید نشان می دهد، روی علایق و سلایق بانوان بسیار تاثیرگذار بوده است.

در طی سال های اخیر شاهد آن هستیم که اکثر بانوان حتی به رشد موهای کرکی و نرمال پوست خود نیز واکنش نشان می دهند و اکثراً خواستار استفاده از کرم یا لیزر درمانی می باشند، بنابراین ویزیت اولیه پزشک برای هریک از این افراد ضروری است تا اولا درمان و در ثانی نوع درمان مناسب برای هر فرد تعیین شود.

فقط در این حالت می توان امیدوار بود که بیمار و پزشک با همکاری مداوم یکدیگر و با طی یک مسیر صحیح درمانی به نتیجه مطلوب دست یابند.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران